Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пімсти смерть великих лицарів.

Дзвіниця

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Дзвіниця

Стоїть на південний схід від собору і є вертикальною домінантою ансамблю. Споруджено її триярусною у 1699-1706 рр. Після землетрусу, який порушив конструкції верхніх ярусів, у 1746-1748 рр. здійснено капітальний ремонт споруди; над уцілілим 1-м ярусом зведено два нові. Роботи провадились під керівництвом архітектора Й.-Г.Шеделя за участю українських майстрів І.Лупини, І.Паламаренка, І.Кучера та ін. Ліпний декор виконали майстри з Жовкви Іван та Степан Стобенські. Нову дзвіницю увінчувала барокова баня з позолоченим шпилем. 1807 р. від удару блискавки баня згоріла; відновили її 1812 р. у нових формах. У середині XIX ст. внаслідок збільшення висоти довколишньої забудови дзвіниця втратила домінантну роль в ансамблі площі. У зв’язку з цим у 1851-1852 рр. за проектом архітектора П.Спарро надбудовано 4-й ярус з грушоподібною дерев’яною банею, вкритою позолоченою міддю. Тоді ж первісне поліхромне пофарбування фасадів було замінене на двоколірне: біла ліпнина на бірюзовому тлі. У такому вигляді пам’ятка збереглася до наших днів.

Висота чотириярусної дзвіниці – 76 м; глибина фундаменту – 3,15 м. Два нижні яруси в плані – прямокутні, верхні – восьмикутні. Три верхні яруси не мають міжповерхового перекриття. У нижньому ярусі – широкий проїзд, перекритий склепінням. На 2-му ярусі зберігся дзвін, відлитий київським майстром Афанасієм Петровичем у 1705 р.

Стіни дзвіниці зведені з цегли на вапняному розчині. Усі вони вкриті ліпниною (орнаменти, квітки, листя, гірлянди, голівки херувимів, генії з сурмами, маски, двоголові орли). Серед зображень – апостол Андрій Первозваний, князь Володимир Святославович, апостол Тимофій, архангел Рафаїл.

Біля східного фасаду дзвіниці 1995 р. встановлено надгробок патріарха Української православної церкви Київського патріархату Володимира (Романюка).

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 37.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 343

Модифіковано : 20.06.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.