Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Брама Нижньої лаври (№ 71в)

2007 р. Варварське знищення історичної брами до нижньої території Києво-Печерської лаври

10 жовтня 2007 року. – м. Київ

В ніч з 7 на 8 жовтня 2007 року співробітниками Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника зафіксовано факт знесення пам’ятки архітектури – Брами та огорожі на в’їзді до Нижньої Лаври (корпус 71в), охоронний номер 4/87.

Роботи виконані без надання Заповіднику відповідної документації, узгодженої згідно вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства.

Акт

про знесення пам’ятки архітектури – брами та огорожі на в’їзді до Нижньої Лаври (корпус 71в), охоронний № 4/87 (за генпланом корпус 71в)

м. Київ, 08 жовтня 2007 року

Ми, що нижче підписалися, головний архітектор Заповідника Кулик Т.І., завідувач сектором науково-дослідного відділу охорони і вивчення пам’яток архітектури та історичного середовища Загрива Н.А., провідний науковий співробітник відділу Римар А.П. цього дня виконали огляд території Нижньої Лаври і встановили наступне.

В ніч з 07 на 08 жовтня 2007 знесено пам’ятку архітектури – Браму та огорожу на в’їзді до Нижньої Лаври (корпус 71в).

Стару київську цеглу, металеве покриття та деталі воріт з кованого заліза в перемішаному вигляді звалено на території Оленівського подвір’я Гостиного двору поруч з корпусом 71.

Роботи виконано без відповідної проектно-кошторисної документації, розробленої і затвердженої згідно вимог чинного законодавства, без відома дирекції Заповідника.

Балансова вартість пам’ятки, згідно даних бухгалтерського обліку та наказу Головного управління комунальної власності м. Києва від 22.10.1998 р. № 95 складає 5 898 грн; оціночна вартість в цінах станом на 01.06.1997 р. становить 298 117 грн.

Підписи: Кулик Т.І., Загрива Н.А. Римар А.П.

Історична довідка

Брама та огорожа на в’їзді до території Нижньої Лаври (корпус 71в), пам’ятка архітектури згідно розпорядження виконавчого комітету Київської міської Ради від 28.12.94 # 20-р охоронний # 4/87 (за генпланом корпус 71в).

Цегляну арку воріт на в’їзді до Нижньої Лаври зведено разом з двоповерховим будинком для наглядача Гостиного подвір’я у 1850-52 роках за проектом арх. П.І.Спарро. Мурована огорожа на в’їзді до Нижньої Лаври знаходиться на перепаді рельєфу між корпусами 111 (сучасний НДІ інфекційних захворювань) та корпусом 71-а (Сторожка при вході до Гостиного двору).

Арку воріт поблизу інфекційної лікарні, декоровано профільованими тягами у вигляді полок-лопаток на ширину половини цегли, нішами з арочними та прямокутними перемичками, лопатками з розкріповкою карнизів, декоративним візерунком, що імітує накладне різьблення. Огорожа завершується карнизом з лекальної цегли.

Ковані ворота напівкруглої форми та хвіртка виконані з металевого профілю наскрізного малюнку. Загальний стан пам’ятки та елементів конструкцій задовільний.

* * * * *

«В цей понеділок я йшов на роботу. Ну, і як всі наші співробітники, був дуже здивований тим, що не побачив в’їзну браму на нижню територію. Вона повністю була знесена і уламки, тобто цегла і металева якась конструкція, арматура лежить поруч в сусідньому подвір’ї.

А натомість на шлагбаумі висить табличка, на якій було написано, що в’їжджати на нашу територію треба через паркову алею, оскільки західна брама знаходиться на реставрації», – так прокоментував події завідуючий відділу історії Києво-Печерської Лаври Роман Качан, передає УНІАН.

* * * * *

Від інтеренет-сайту “Відлуння віків”

За попередніми даними, ініціатором цього акту вандалізму став діючий на території Нижньої Лаври монастир Української православної церкви Московського патріархату. Одним з аргументів був малий проїздний отвір брами, що не пропускав великі автомашини з необхідними для обителі вантажами.

Нагадуємо, що листом від 13 серпня 2007 року міністр культури і туризму України Юрій Богуцький дав згоду на передачу УПЦ МП унікальної пам’ятки давньоруської доби – храму Спаса на Берестові, що досі входив до архітектурного комплексу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (

Вчергове постає питання: наскільки виправдана подібна щедрість наших чиновників під час вирішення долі об’єктів національної культурної спадщини?

Адже виходить так, що віднині реставрацією і збереженням Церкви Преображення (Спаса на Берестові) (охоронний № 2, корпус № 84) займатиметься структура, безпосередньо причетна до знищення іншої лаврської пам’ятки – брами середини 19-го століття. Відповідно, чи сумісна в принципі лінія діючого Мінкульту з фаховою державною політикою в галузі культури?

Вкладені елементи

2007 р. Винні у руйнуванні брами в Лаврі мають нести кримінальну відповідальність
2007 р. Винні у руйнуванні брами в Лаврі мають нести кримінальну відповідальність
2007 р. Ворота Лаври повернуть?
2007 р. Ворота Лаври повернуть?
2007 г. Так кто Лавру ломает?
2007 г. Так кто Лавру ломает?
2007 р. МЗС критикує Генпрокуратуру за те, що вона затягує розслідування обставин руйнування…
2007 р. МЗС критикує Генпрокуратуру за те, що вона затягує розслідування обставин руйнування…
2007 р. Прокуратура перевірить законність знесення пам’ятки в Лаврі
2007 р. Прокуратура перевірить законність знесення пам’ятки в Лаврі
2007 р. Брак брами
2007 р. Брак брами
2007 р. ГПУ мовчить у справі руйнування воріт Києво-Печерської лаври
2007 р. ГПУ мовчить у справі руйнування воріт Києво-Печерської лаври

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 357

Модифіковано : 9.07.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.