Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань.

Оправа євангелія, 1749 р.

Верхня дошка (проект)

Верхня дошка (проект)

Розмір зображення: 518:800 піксел

Перш ніж виготовити ту чи іншу золотарську річ, робили абрис – контурний рисунок в розмір натури. Абриси звичайно малювали художники на папері. Один з таких абрисів оправи євангелія зберігається в кужбушку колишньої бібліотеки Києво-Печерської лаври. Середники обох дощок мають форму овалів в дубових віночках з пишним рослинним обрамленням. Але сюжетні композиції на середниках різні. На чільній дошці зображено новозавітну трійцю, на спідній – старозавітну трійцю. На овальних наріжниках чільної дошки – євангелісти з своїми символами. Наріжники зв’язуються між собою пишним витким листям аканта. Такого самого характеру орнаментальні прикраси і на спідній дошці. По вільному полю навколо середників обох дощок розкидано по шість зірок. З напису, який зроблено на малюнку чільної дошки, дізнаємося, що його «року 1749 месяца августа 19 дня рисовал Васил Маркиянович из Слуцка у малярне его прозвано Шидурка».

За цим абрисом була виготовлена в тому ж році срібна оправа з дарчим написом: «В славу божию и честь богоматери в церковь Великую Печерскую сие евангелие состроися коштом иеромонаха Алимпия Галина начальника малярского року 1749 месяца октября» (КДІМ, № 1511). На оправі виштампувано тавро київського майстра Федора Левицького.

Оправа майже точно відтворює проект. Майстер блискуче втілив його в метал. Відступ від проекту зроблено тільки в сюжетній композиції середника спідньої дошки – замість трьох ангелів викарбувано постать богородиці, що сидить з немовлям на руках, коло неї – ігумени Києво-Печерської лаври Антоній та Феодосій. Біля ніг богородиці зображено на колінах, мабуть, самого донатора. Корінця і застібок в проекті немає, але в оправі вони компонуються з іншими клеймами дуже гарно.

Проект срібної оправи євангелія. Художник В. Маркіянович. 1749 р. Центральна наукова бібліотека АН УРСР, відділ естампів і репродукцій, лаврські кужбушки, ХІХ-67/ХХ-19 (чільна дошка)

Джерело: Петренко М.З. Українське золотарство 16 – 18 ст. – К.: 1970 р., с. 32.

Вкладені елементи

Євангеліст Марк
Євангеліст Марк
Новозавітна Трійця
Новозавітна Трійця
Євангеліст Лука
Євангеліст Лука
Херувим
Херувим

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 196

Модифіковано : 20.06.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.