Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2007 р. Чернігів: Катерининську церкву відкрито. Унікальні експонати зіпсовані.

Дата: 09.11.2007

Зараз ми займаємося фіксацією завданих збитків майну історичному музею – розповідає по мобільному прямо з приміщення Катерининської церкви Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею.

– Тканина 19 століття, десь 100 одиниць, побита міллю, зіпсована, насиджена мухами, комахами. Мух тут міріади, молі, павуків. Поруч бачу дерев’яний стіл, що розвалився, лопнули вщент батареї.

Передували цьому такі події:

Сьогодні о 9.50 працівники Чернігівського історичного музею озброїлися ножівками по-металу, ломами та за 10 хв. відкрили ковані двері храму святої великомучениці Катерини, що до цього часу були заблоковані більше ніж рік. Забезпечували безпеку при цьому близько 70 міліціонерів.

Заблокували ці двері, повісивши 3 власні замки, ще влітку 2006 року представники ПСПУ. А представники УПЦ МП блокували їх власними тілами та шатром, який вони поставили навпроти входу до храму, назвавши його «похідною церквою».

В результаті в храмі без належного догляду, з протікаючим дахом залишились експонати музею загальною вартістю більше 1 млн грн.

8 листопада цього року близько 8-ї години вольовим рішенням біля храму св. Катерини зібралося близько 70 міліціонерів, що мали забезпечити правопорядок та не допустити до церкви не-працівників музею, як висловився їх керівник – «орежимити територію».

Як розповіли поінформовані джерела, міліціонери мали ще й прибрати від церкви незаконно встановлену малу архітектурну споруду – «похідну церкву». Проте цього не було зроблено. Окрім того чутки говорять, що нове керівництво МВС України пообіцяло віддати храм УПЦ МП. Будемо сподіватися, що це лише чутки.

Для того, щоб «зламати замки» та зайти всередину працівникам музею знадобилося 10 хвилин. Відразу ж розпочався опис майна, що там знаходиться.

Олександр Ясенчук

Джерело: “Високий вал”

* * * * *

Вперше в історії України православна церква Московського патріархату відповідатиме в суді за зіпсовані культурні цінності. Проти неї позиватиметься Чернігівський історичний музей, одну з будівель якого півтора роки пікетували віруючі під орудою священиків. За церкву сперечались два патріархати, а заручником виявився музей – його експонати за заблокованими дверима півтора роки їла міль та шашіль. Сьогодні цінності звільнили з міліцією.

Понад мільйон гривень коштують експонати Чернігівського історичного музею імені Тарновського, які півтора року були заблоковані у церкві святої Катерини – колишньому приміщення музею. За цей час одяг та меблі 18 сторіччя потрощили міль та шашіль. Національному музейному фонду завдані збитки, які хтось має сплатити.

Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського: “Музей буде подавати судовий позов про відшкодування. Я так думаю, що проти Української православної церкви Московського патріархату в особі Чернігівської єпархії як блокувальника цього приміщення”.

Точну суму збитків назве спеціальна комісія. Для її неупередженої роботи – працівники музею описали своє майно у присутності міліції та експертів Торгово-промислової палати. Більше до церкви нікого не пустили. Правоохоронці стверджують, що зійти сюди без перешкод їм допоміг випадок. Днями суд скасував рішення місцевої влади про передачу храму Київському патріархату, а оскаржити його ще не встигли.

Валерій Нонік, начальник Чернігівського обласного управління внутрішніх справ: “Скасовано рішення – аналогія підказує, що це вже є музей. Це державна цінність. І ми повинні вже були відреагувати згідно чинного законодавства”

Пікетувальники від Московського патріархату відповідати за експонати не бажають. Вони говорять про свій духовний подвиг та невпинну молитву під стінами церкви – у наметі.

Ієрей Олександр, настоятель наметового храму Великомучениці Катерини: “Киевский патриархат начался в 92 году. Церкви 300 лет. Строилась-то она в какой церкви? – в Русской православной… есть у нас автономная Украинская православная церков, каноническая. Которая имеет все права на те храмы, которые строила Русская православная церков”.

Зараз зіпсовані цінності загромадили кабінет директора музею. Обіцяного замість церкви нового приміщення обласна рада досі не дала. Втім, покласти ці речі до будь-якої експозиції зараз – небезпечно. Міль та шашіль з них вщент знищать сусідні колекції.