Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань.

Старий Київ 14 – 19 ст.

Церква Різдва св.Іоана Предтечі (Подільська)

Церква Різдва св.Іоана Предтечі (Подільська)

Церква св.Бориса і Гліба знаходилась на Подолі, на розі вул.Борисоглібської і Братської.

Дерев’яна церква Різдва Іоана Предтечі зображена на плані 1695 р. – тридільна, з 3 пірамідальними верхами.

В 1737 – 1739 рр. Федір Федорович Камінський і Василь Романович розписували церкву [Жолтовський П.М. Художнє життя на Україні в 16 – 18 ст. – К.: 1983 р., с. 136, 159].

Різдва Предтечі (Борисоглібська) церква. Мурована, споруджена на Подолі в 1691 р. на місці старої дерев’яної церкви. Існують свідчення, що раніше на цьому місці стояв домініканський монастир. Споруду було зведено коштом київського полковника Григорія Коровченка (Коровки-Вольського). Первісно являла собою невеликий тридільний, одноверхий храм. Західний фасад прикрашав трикутний фронтон. Бічні стіни членувалися пілястрами. Над навою розміщувалася грушоподібна баня на масивному гранчастому барабані. До кінця 18 ст. поруч з церквою Різдва Предтечі стояв дерев’яний Борисоглібський храм, який скасували і розібрали на початку 19 ст. Тоді ж до Різдв’яно-Предтеченської церкви прибудували бічний вівтар на честь Бориса та Гліба. Через це храм часто помилково називали Борисоглібським. У середині 19 ст. вівтар добудували у висоту. У другій половині 19 ст. простінки між храмом та вівтарем виламали. У 1900 р. до церкви прибудували ще один бічний вівтар, щоб розширити храм з південного боку. Внаслідок перебудов фасади споруди набули рис синодальної архітектури. У плані церква стала прямокутною. З трьох боків її фасади завершувались трикутними фронтонами. Стіни прикрашались великими напівциркульними вікнами. В інтер’єрі зберігалися розписи 19 – поч. 20 ст. Поруч із храмом розташовувалось двоповерхове кам’яне приміщення парафіяльної школи (знесене в 1930-х рр.).

Церкву було зруйновано за постановою Президії Київської міської ради від 29 червня 1934 р. через те, що вона нібито заважала спорудженню електропідстанції та роботі школи. Містилась на вул. Борисоглібській, 10.

Вкладені елементи

Борисоглібська церква, збудована у кін. 17 – 19 ст., зруйнована у 1930-х рр. 	Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 1999 р., т. 1…
Загальний вигляд (+)
Дарохранильниця, 1752 р.
Дарохранильниця, 1752 р.

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 765

Модифіковано : 16.05.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.