Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Собор Різдва богородиці

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Собор Різдва богородиці та дзвіниця

Мурований п’ятибаневий собор споруджено в 1752 – 1773 рр. коштом родини Розумовських за проектом і під наглядом архітектора А.Квасова та за участю архітектора І.Григоровича-Барського. Дзвіницю споруджено в 1766 – 1770 рр. за проектом А.Квасова. Собор зазнав деяких змін: у кінці XVIII ст. відкриті ґанки надбудовано й перетворено на ротонди, укриті наметовими дахами; у XIX ст. змінено форми бань; після пожежі 1848 р. двоярусне вінчання дзвіниці замінено сферичною банею зі шпилем.

Собор та дзвіниця, розташовані в історичному середмісті Козельця, є головними містобудівними домінантами.

Собор – дев’ятикамерний, двоповерховий, квадратний у плані, з виступними по сторонах світу півкруглими ризалітами. На 1-му поверсі раніше була тепла церква святих Адріана і Наталії, потім – крипта, де поховано Н.Розумовську.

Інтер’єр собору чотирма пілонами розчленовано на дев’ять камер однакової висоти. Центральна камера увінчана двоярусною світловою банею. Бічні бані поставлені над кутовими камерами. Рамена просторового хреста перекриті циліндричними склепіннями, а крипта – хрещатими.

Велику увагу приділено декору екстер’єру. Цокольний поверх рустовано, а основний об’єм собору декоровано спареними пілястрами, тонко профільованими карнизними гуртами й багатою, соковитою ліпною орнаментикою.

З такою ж пишністю декоровано й інтер’єр пам’ятки. Ліпні композиції з картушів, раковин, гірлянд рокайлевого характеру облямовують вікна, двері, арки й прикрашають капітелі пілястр. У пандативах центральної бані зберігся олійний живопис

В інтер’єрі домінує великий (на ширину собору) чотириярусний іконостас, виконаний за проектом В.Растреллі. Усі його деталі вирізані з липового дерева. Ікони виконані місцевими майстрами під керівництвом відомого художника Г.Стеценка.

За величністю і красою собор Різдва Богородиці Козельці належить до кращих архітектурних витворів XVIII ст. в Україні й Росії. Він завершує лінію розвитку п’ятиверхих храмів доби українського бароко й поєднує народний будівельний досвід з вишуканістю столичної архітектури.

Дзвіниця – чотириярусна; висота до хреста – 50 м. У плані – квадрат з угнутими гранями та зрізаними кутами. Нижній поверх оздоблено рустом, верхні – пучками колон по кутах обабіч аркових прорізів.

В.В.Вечерський

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 301.

Вкладені елементи

Поперечний переріз та план 1 ярусу
Поперечний переріз та план 1 ярусу
Фрагмент фасаду
Фрагмент фасаду
Фрагмент іконостасу
Фрагмент іконостасу
Дзвіниця. План 1 ярусу
Дзвіниця. План 1 ярусу

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 496

Модифіковано : 28.05.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.