Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимирового тризуба.

Г

Галицька вул.

Галицька вул.

Розмір зображення: 800:600 піксел

Слід знати, що назва вулиці – Галицька – відома з 1382 р. і з того часу не змінювалась.

Галицьку браму розібрали в 1784 р.

Перпендикулярно до площі Катедральної на південь від площі Ринок іде вулиця Галицька – одна з найстаріших і найвідоміших у Львові. Свою назву вона зберегла з XІV століття. Забудова – ренесанс, бароко, сецесія, класицизм.

У тому місці, де вулиця Галицька перетинає вулицю Братів Рогатинців, стояла Галицька брама міських укріплень, звідти починалася дорога на Галич. Галицька брама була величною, потужною й доволі складною фортифікаційною спорудою, якою опікувався цех кравців. 1549 року тут установили годинник, що став найбільшою оздобою вежі разом із міською в’язницею, крамницями та ятками, які розмістили в ній. При годиннику постійно перебував трубач.

Установив годинник на Галицькій брамі чернець-бернардинець, син львів’янки, Станцель, за що міська влада нагородила його двома гарнцями малмазії, вина, яке привезли з країн Південної Європи. Того ж 1549 року підняли на вежу годинниковий дзвін. Коли псувався ратушевий, знімали годинник із Галицької брами та переносили на ратушу. Зокрема, це робили 1571-го, коли ратушу знищила пожежа.

Поступово оборонні мури Львова перестали відігравати свою функціональну роль, і вже до кінця XVІІ століття Галицьку браму настільки занедбали, що люстраційна комісія не змогла навіть віднайти ключів від годинникової комори. Механізм заіржавів, а на самій вежі поселилися птахи. Саму Галицьку браму розібрала австрійська влада наприкінці XVІІІ століття.

У будинку № 4 [Катедральна пл., 5] за Польщі було пошиття і продаж капелюхів Кафки, у 1950-ті – ремонт взуття, нині – магазин одягу “Відіван”.

Під № 6 [Староєврейська, 3] у 1950-х працював магазин меблів, потім до 1980-х містився посудно-господарський магазин “Райдуга”, де можна було купити найрізноманітніші вироби з кришталю, кольорового та гутного скла, нині там престижний магазин годинників “Секунда” й магазин мобільного зв’язку “Фокстрот”.

Під № 8 [Староєврейська, 4] за Польщі містився магазин чоловічого одягу Ляуфера, від 1950-х років – комісійний магазин, а нині там магазин будматеріалів.

Під № 13 [Староєврейська, 6] упродовж польського владарювання містився магазин галантерейних товарів Блюменкранца, за радянських часів – крамниця текстилю та металогалантереї, зараз там гастроном самообслуговування “Сонцевир”.

Під № 14 [Братів Рогатинців, 7] за Польщі був магазин модних товарів Хенрика Бертеля, від 1950-х – “Дитячий світ”, донедавна сюди виходили вітрини меблевого салону Berlonі, розташованого на вулиці Братів Рогатинців, зараз це приміщення переобладнують.

Відомий взуттєвий “Чобіток” під № 16 [Братів Рогатинців, 4] працює тут від радянських часів.

Під № 17 [Братів Рогатинців, 9] до Другої світової містився магазин жіночого одягу Штаубера, нині є добре відомий із радянських часів кооперативний магазин “Колосок”, де продавали перші у Львові ковбасні вироби за кооперативними цінами.

Під № 18 [Валова, 5] до 1980-х років працював м’ясний і ковбасний магазин, донедавна – крамниця одягу, а тепер є кафе-бар.

У житловому будинку № 20 [Валова, 6] за польських часів були магазини: одягу Дройовської та штучних квітів Жепецької. Останніми роками там діяв музичний центр “Меломан”.

У будинку № 21 [Валова, 7] за польських часів були крамниці парфумів Зенкера й трикотажу Trykot, за радянських часів – Обласне статистичне управління та видавництво “Радянська школа”, тепер там видавництво “Світ”, а віднедавна – “Укрсиббанк”. У цьому ж будинку до кінця 1990-х містився знаменитий магазин дитячих іграшок “Лис Микита”, названий на честь героя Франкової казки. На вулиці перед магазином у радянські часи та в перші роки незалежності продавали цукрових півників й оригінальні дитячі дерев’яні народні іграшки, що їх виготовляли майстри з Івано-Франківщини. Ближче до катедри на вулиці жінки й донині продають предмети ужиткового мистецтва, зокрема килимки. На початку дев’яностих там епізодично вели несанкціоновану торгівлю образами та картинами, які виставляли на кам’яний парапет каплиці Боїмів, на розі біля котрої до початку 1990-х стояв газетний кіоск.

Вулиця Галицька з кінця 1980-х є традиційним місцем виконання оригінальної вуличної музики. Найчастіше на початку ХХІ століття тут грав ретро-оркестрик відомих львівських музикантів Профа (Сергія Маковецького) та Чуба, виконували свою музику мандрівні гітаристи, сопілкарі, виконавці кельтської музики на лютнях і волинках, мандрівні латиноамериканські музиканти в яскравих пончо та постійний атрибут європейських міст – вуличні акордеоністи і скрипалі.

Ілько Лемко

Джерело: “”, 29 грудня 2006 року, № 70

Найчастіше переглядають

Вкладені елементи

План
План
14 вересня 2007 р. Фото М.І.Жарких.
2007 р. Перспектива від катедрального костелу
Жилий будинок 18 ст. [Постанова Ради міністрів УРСР “Про доповнення списку пам’яток містобудування і архітектури УРСР, що перебувають під охороною…
Житловий будинок (№ 3) (+)
У будинку № 5 до 1939 року було виробництво килимових доріжок Гегедюса, зараз там магазин “Гардини”. 	Ілько Лемко 	Джерело: “Львівська газета”, 29…
Житловий будинок (№ 5) (+)
У будинку № 7 до 1939 року були бакалійні товари Ожмінського та магазин одягу Шнека, тепер там спортивний магазин “Олімп”. 	Ілько Лемко 	Джерело:…
Житловий будинок (№ 7) (+)
Під № 9 за Польщі була кондитерська Рауха, в 1950-х – меблевий магазин, потім магазин трикотажу і краваток, зараз там бутик головних уборів “Шапо”…
Житловий будинок (№ 9) (+)
Житловий будинок 17 ст. [Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. – К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 51]. 	Жилий…
Житловий будинок (№ 11, під левами) (+)
8 квітня 2012 р. Фото М.І.Жарких. 	У будинку № 12 за Польщі було виробництво корсетів Пезена, ювелірний магазин Гольдштайна та крамниця одягу…
Житловий будинок (№ 12)
Житловий будинок 18 ст. [Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. – К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 51]. 	Жилий…
Житловий будинок (№ 15) (+)
Давніше на цьому місці стояла Галицька барама. Після того як її розібрали, в 1791 р. було споруджено жудинок, який простояв до поч. 20 ст. Будинок…
Галицький купецький банк (№ 19) (+)
8 квітня 2012 р. Фото М.І.Жарких.
2012 р. Перспектива від вул. Валової в бік пл. Ринок

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 1511

Модифіковано : 6.08.2014

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.