Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Церква св.Спаса

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Спасо-Преображенська церква

Хрещата дев’ятибанева церква зведена в 1732 – 1734 рр. (за іншими джерелами – в 1730 – 1732 рр.) коштом гетьмана Данила Апостола як фамільний храм-усипальня. 1734 р. тут і поховано цього гетьмана. У 1730-х роках майстернею В.Реклінського виконано іконостас церкви. 1809 р. у Спасо-Преображенській церкві охрещено М.Гоголя. Пам’ятка постраждала від пожежі 1811 р., після якої бані над компартиментами між раменами хреста не були відновлені і храм перетворився на п’ятибаневий.

Будівля розташована в центрі села на високому правому березі р.Псел і є значною містобудівною домінантою. Нині вона хрещата, дев’ятидільна, п’ятибанева, з гранчастими раменами й квадратними двоповерховими компартиментами між ними. Центральний 12-гранний підбанник несе зімкнене склепіння бані (висота до зеніту – 26 м), увінчане ярусним бароковим верхом з маківкою. В інтер’єрі перехід від центрального четверика з попружними арками до 12-гранника здійснено через паидативи і систему двоярусних тромпів. Західне рамено (бабинець) обладнано хорами. В інтер’єрі бабинця на стіні – поліхромний гетьманський герб.

Фасади будівлі на рівні хорів членуються фризом на два яруси. Ребра граней підкреслені пілястрами. До декору входять поширені мотиви народного мистецтва – розетки, крини, трилистники, бусинки, -різьблені по вогкому тиньку.

Три вхідні портали акцентовано трилопатевими арками, фланковано пілястрами й прикрашено орнаментами.

Цегляні стіни зовні та в інтер’єрі потиньковані й побілені. Дахи й бані укриті покрівельною сталлю по дерев’яних кроквах і кружалах.

В інтер’єрі домінує високий семиярусний іконостас, що займає всю ширину храму (23 м) і складається з головного іконостаса та двох іконостасів у бічних вівтарях. Загальна композиція налічує понад 100 ікон.

У кожному іконостасі є царські врата і по двоє дияконських дверей. Іконостас відзначається багатством орнаментального різьблення й декоративною насиченістю малярства. Найвищою майстерністю позначені ікони “Богородиця”, “Спаситель”, “Покров Богородиці”, “Трійця”, “Зішестя святого духа”, а також “Св. Уляна” і “Пророк Даниїл” – тезоімениті святі гетьмана і його дружини, яким надано рис портретної схожості з замовниками.

Спасо-Преображенська церква в с. Великі Сорочинці є визначною пам’яткою перехідного стильового етапу від українського Відродження до бароко та найвищим досягненням синтезу мистецтв цього періоду.

В.В.Вечерський

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 199 – 200.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд
План
План
Фрагмент іконостаса
Фрагмент іконостаса
Портал
Портал

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 330

Модифіковано : 12.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.