Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації.

Земство

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Будинок губернського земства

Будинок Полтавського губернського земства споруджено в 1903-1908 рр. за проектом архітектора В.Кричевського з використанням первісних проектів О.Ширшова (1902 р.) і В.Ніколаєва (1903 р.). В оздобленні брали участь художники О.Сластіон, С.Васильківський, М.Самокиш, М.Беркос, М.Уваров, учні Миргородської керамічної школи та опішнянські гончарі.

Будинок постраждав у 1943 р від пожежі, а в 1958-1964 рр. його реставровано за проектом архітекторів П.Костирка, В.Крачмера, Н.Квітки, Д.Гольдінова, інженера Г.Борща та ін.

Нині в будівлі розміщується Полтавський краєзнавчий музей.

Будинок земства, розташований в історичному середмісті Полтави і звернений чолом до колишньої фортечної еспланади (Петрівський майдан), відіграє роль архітектурного акценту в забудові.

Споруда – мурована, двоповерхова, на напівпідвалі, з мансардовим поверхом, Ш-подібна в плані. Чоловий фасад, звернений на захід, – симетричний, тридільний, з трьома ризалітами, з яких центральний фланковано вежами з двозаломними верхами. Корпус увінчують високі дахи з полив’яної черепиці (первісне – блакитно-зеленої, нині – червоної).

Розпланування – коридорно-анфіладне. У центрі – вестибюль та хол з парадними сходами, за ним – зал засідань. У бічних крилах були розташовані ділові приміщення.

Фасади мають вишукану поліхромну декорацію з використанням традицій українського народного мистецтва: цоколь викладено з рожевого граніту, стіни облицьовано керамічною плиткою ясно-вохристої барви, на тлі якої виразно читаються поліхромні деталі – герби м. Полтави та повітових міст губернії, розетки, композиції на кшталт “вазона” та “дерева життя”. Вікна закомпоновані в нішах, з перемичками різноманітних форм – прямими, арковими, трапецієподібними. У декорі широко застосовано різьблені поліхромні колонки, кронштейни тощо.

Інтер’єри оздоблені поліхромним орнаментальним і декоративним живописом. У головному залі містилися три великі тематичні картини: “Вибори полтавського полковника Мартина Пушкаря”, “Козак Голота і татарин”, “Ромоданівський шлях” (не збереглися).

Будинок Полтавського губернського земства є першим визначним зразком “українського архітектурного стилю” (українського модерну) і найвидатнішим витвором українського архітектора-художника В.Кричевського.

В.В.Вечерський

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 195 – 196.

Вкладені елементи

Вестибюль
Вестибюль
Фрагмент головного фасаду
Фрагмент головного фасаду

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 404

Модифіковано : 12.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.