Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу
або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Львівська міська рада не давала дозволу на проведення робіт в історичній аптеці на…

2011 р. Львівська міська рада не давала дозволу на проведення робіт в історичній аптеці на Коперника

Дата: 21.01.2011

Львівська міська рада не надавала жодних документів на проведення робіт у будинку-пам’ятці на вул. Коперника, 1. Про це ЗІКу повідомили у прес-службі ЛМР. Зараз фахівці управління вивчають ситуацію щодо проведення самовільних робіт у приміщеннях аптеки.

«Львівська міська рада не надавала жодного дозволу, жодного погодження на роботи в цьому приміщенні. Тому управління охорони історичного середовища зараз складає протокол і якщо буде виявлено будь-які самочинні роботи, управління буде інформувати правоохоронні органи, буде звертатися в міліцію, в прокуратуру відповідно до процедури, яка є.

Стосовно приміщення, воно як перебувало, так перебуває далі в оренді власників аптеки. Орендар не змінився. І власне те, що відбувається зараз – це є рішення самих орендарів. Але якщо буде виявлено будь-що самочинне, працюватимемо вже разом з правоохоронними органами. Дозволів на реконструкцію інтер’єрів ми не давали», – повідомив заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів.

«Візуально можна побачити, що в цій аптеці зараз жодних робіт не проводиться. Щодо внутрішніх робіт, то доступу до приміщень, на жаль, нема. Всі роботи в пам’ятках у центральній частині міста повинні бути погоджені в управлінні історичного середовища. Управління таких погоджень не надавало. Якщо роботи проводились, то можна говорити про факт самовільних робіт», – повідомив юрист-консульт управління охорони історичного середовища Олег Хандин.

За його словами, управління охорони історичного середовища буде вивчати ситуацію щодо факту самовільних робіт. «У випадку, якщо самовільні роботи буде виявлено, буде сформована адміністративна справа, складено протокол за порушення ст. 92. Це наші повноваження, згідно з якими ми працюємо», – додав Олег Хандин.

«У приміщенні на другому поверсі проведено незначні перепланування. Складено протокол про адміністративне правопорушення. Зараз готуються документи в районну адміністрацію, що зобов’язують власника привести все до попереднього стану», – розповіла директор ЛКП «Цитадель-Центр» Галина Курява.

Довідка ЗІКу. Вандальського руйнування зазнав історичний інтер’єр аптеки на вул. Коперника, 1 у Львові, примішення якої новий власник має намір переробити під функцію кондитерського ресторану на першому поверсі та готельних номерів – на другому.

Крізь вибите вікно видно, як «реконструктори» знищили елементи інтер’єру. Нагадаємо, що ця аптека була однією з улюблених не тільки львів’янами (бо до останнього часу зберігала рецептурний відділ), а й туристами.

Гостей міста гіди приводили в аптеку на початку вул. Коперника, щоб розповісти славну історію про те, як 1853 року у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Відтак, можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У березні 1853 року така лампа освічувала вітрину аптеки «Під золотою зіркою».

Тепер аптека з історичним інтер’єром знищена. Колектив, який 30 років працював у ній під керівництвом Іванни Кузик, викинули на вулицю. Як пояснила ситуацію очільниця Львівської аптечної корпорації Неля Бик, колектив аптеки існував у формі ТзОВ і орендував приміщення в управління комунальної власності ЛМР. Це управління вимагало занадто високу орендну плату, якого колектив аптеки не міг сплатити. По суті, через високі ставки орендної плати аптеку довели до банкрутства, а історичну пам’ятку поставили під загрозу руйнації.

«Ми обурені, дуже нам прикро, що так сталося. Ця аптека була другим за значенням історичним об’єктом, як Аптека-музей на пл. Ринок. Вона мала рецептурний стіл, її провізори виготовляли ліки за рецептами, це була база для стажування студентів та інтернів Львівського медичного університету. У Львові й області катастрофічно меншає аптек з рецептурними відділами. Зараз їх є 8, разом з лікарняними, але має бути 40 (а в нас навіть чотири райони взагалі не мають таких аптек). Це катастрофа!

Приміщення аптеки на Коперника було у комунальній власності, комунальники виставили велику ціну за оренду, продовжувати договір аптека не мала як – приміщення начебто хтось викупив. А що там буде тепер, ми не знаємо», – розповіла Неля Василівна Бик.

Один з членів національного комітету ІКОМОС, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету «Львівська політехніка» доктор Микола Бевз із сумом констатував: «Мер Садовий, на жаль, здобув собі славу нищителя історичних кам’яниць Львова».

Джерело: «Західна інформаційна корпорація»