Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань.

Ансамбль Успенської церкви (№ 7)

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Комплекс Успенської церкви

Споруди комплексу розміщуються на розі кварталу в колишній руській ділянці середньовічного Львова поруч зі східним боком укріплень його середмістя. Перші згадки про руську церкву в “місті серед мурів” датовані 1399 р. Під 1421 р. вона описується як зроблена з “каменю й цегли”. Після нищівної пожежі міста 1527 р. архітектор П.Італієць з Лугано у 1547-1559 рр. звів новий храм. Кошти на будівництво були зібрані серед місцевого населення, значну суму пожертвували молдавський господар Олександр Лопушанин та його дружина Роксана. Звщси походить ще одна назва Успенської церкви Волоська.

Судячи з зображення на печатці Успенського братства (1591 р.), це був триверхий монументальний храм, пристосований до оборони, про що свідчить верхня бойова галерея, аналогічна за формою до галереї Успенської церкви в м. Підгайці на Тернопільщині. У 1564 р. місцевий “муратор” Ф.Трубач зводить триярусну вежу-дзвіницю, яка завалилася в 1570 р. через технічні прорахунки в конструкціях.

Існуючий архітектурний комплекс створено в період від 1572 до 1629 р. на місці пошкоджених пожежею 1571 р. попередніх споруд. Замовником виступало Львівське Успенське братство, яке залучило до здійснення розробленої ним програми кращих львівських зодчих італійського походження. Завдяки ренесансній ордерній системі три різновеликі споруди – дзвіницю (вежу Корнякта), каплицю Трьох святителів і Успенську церкву – було об’єднано в єдиний комплекс.

Комплекс Успенської церкви правомірно вважається найкращим твором львівського Ренесансу і шедевром українського зодчества XVI – початку XVII ст.

Т.О.Трегубова

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 152.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд
Аксонометрія. Реконструкція Ю.Нельговського та Т.Трегубової
Аксонометрія. Реконструкція Ю.Нельговського та Т.Трегубової
План
План

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 450

Модифіковано : 21.11.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.