Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Музей

Плащаниця. Кін. 16 ст.

Плащаниця. Кін. 16 ст.

Розмір зображення: 800:403 піксел

Плащаниця. Кінець XVI ст. Кам’янець-Подільський історичний музей-заповідник. Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. 408.

Наприкінці XVI століття ускладнюється також композиція плащаниці: в сцені покладення в труну Христа стає більше постатей, а на бордюрі з’являються закомпоновані в орнаментальні кола зображення різних святих. Такою є велична й монументальна композиція, вишита на плащаниці кінця XVI століття, що в Кам’янець-Подільському історичному музеї-заповіднику (іл. 294, 295) [Походить з кладовищенської церкви міста Кам’янця-Подільського. Є. Сіцінський датував її XVI століттям. – У кн.: Е. Сецинский. Город Каменец-Подольский. К., 1895, стор. 34]. Найближчі до неї іконографічні аналогії можна побачити в плащаниці 1561 року з Троїцько-Сергієвого монастиря та в плащаниці 1601 року з Тихвінського монастиря, які є вкладами Старицьких та царя Бориса Годунова [Н. П. Кондаков. Памятники христианского искусства на Афоне. СПб., 1902, табл. 45]. Вірогідно, що й плащаниця з Кам’янець-Подільського музею і названі російські походять від якогось давнішого зразка. Про це свідчить їх схожість з плащаницею 1396 року з монастиря в місті Козія в Румунії [Древности.., т. 4, табл. 2].

В плащаниці з Кам’янець-Подільського музею є чергування спокійних величавих горизонтальних ліній лежачого тіла Христа і похилених постатей та німбів тих, що оплакують. Округлі лінії створюють дивний ритм, напливаючи, немов хвилі, з обох боків на постать померлого.

В гаптуванні облич спостерігається прагнення передати об’єм за допомогою світлотіньового моделювання. На вохристому шовку в світлих місцях починають накладати шовк темно-вохристого та зеленуватого тону, який добре передає колір людського обличчя. Глибокі тіні, обрис ніздрів, вух та очей і пасма волосся в цей час вже вишивають, як правило, темно-коричневим або коричнево-червоним та чорним шовком. Під впливом народних естетичних уподобань постаті стають кремезними, а обличчя не такими витонченими, більш простонародними.

Гама барв гаптування побудована на контрасті ніжних золотисто-срібних площин одягу, німбів і чорних або червоних ліній малюнка та шиття волосся й борід. І хоч вишуканістю малюнка й віртуозністю гаптування плащаниця з Кам’янець-Подільського музею й поступається перед Золочівською фелонню, однак і в ній є відгомін традицій великого монументального мистецтва попередніх епох (с. 412 – 413).

Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. .

Вкладені елементи

Плащаниця. Кінець XVI ст. Кам’янець-Подільський історичний музей-заповідник. 	Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р.,…
Загальний вигляд
Ноги Ісуса
Ноги Ісуса
Верхня полоса, ліва частина
Верхня полоса, ліва частина
Верхня полоса, центральна частина
Верхня полоса, центральна частина
Верхня полоса, права частина
Верхня полоса, права частина
Ліва полоса
Ліва полоса
Нижня полоса, ліва частина
Нижня полоса, ліва частина
Нижня полоса, права частина
Нижня полоса, права частина
Джерело: Логвин Г.Н. По Україні. – К.: Мистецтво, 1968 р., с. 287.
Никодим. Деталь гаптованої плащаниці. 16 ст. Кам’янець-Подільський історико-краєзнавчий музей

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 529

Модифіковано : 21.07.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.