Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Горлицький повіт

Сяри с

Siary

Warto zobaczyć:

-> Cmentarz nr 76

-> Kapliczki i krzyże w Siarach

-> Pomnik Jezu Ufam Tobie

-> Pałac w Siarach

-> Pałac w Siarach

Siary położone są w północnej części gminy, nad potokiem Siary, na powierzchni 7,5 km kw. Na południu wznosi się góra Obocz (627m). Obecnie miejscowość zamieszkuje ponad 700 mieszkańców.

Miejscowość lokowana w XIV stuleciu na prawie niemieckim, a od XVII wieku wchodziła w skład starostwa niegrodowego w Lipinkach. W drugiej połowie wieku XVIII wieś stanowiła własność Kuropatnickich. Tereny Siar związane są z ropą naftową już od XVIII wieku. Między Siarami a Sękową znajdowały się płytkie studnie. Studnie ropy eksploatowano już w 1791 r.Pierwszy szyb naftowy założył tu Stanisław Jabłonowski w 1852 roku. Do Jana Wybranowskiego należały studnie znajdujące się na tzw. Pustym Polu. W latach 1852-1854 wykonano najgłębsze kopane ręcznie szyby, z których dostarczano ropę Ignacemu Łukasiewiczowi do Gorlic. Pod koniec XIX wieku było tu 156 szybów naftowych oraz destylarnia ropy naftowej, a na początku XX w. było tu ok. 400 szybów. Obecnie złoża są na wyczerpaniu.

W Siarach największą uwagę przyciąga secesyjny pałac wzniesiony w 1900 r. Właścicielem był Długosz Władysław. Okazały budynek usytuowany jest na wysokiej, pionowo spadającej w dolinę Sękówki skarpie. Pałac otoczony jest pięknym parkiem z licznymi starodrzewami, wspaniałą pergolą, kordegardą, fontanną i licznymi rzeźbami. Uroku dodaje staw z wyspą. W czasie wojny pałac uległ zniszczeniu, po wojnie skonfiskowany przez państwo i przekazany dyrekcji Stadniny Koni Huculskich. W latach 80-tych mieścił się w nim ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla pracowników rolnych oraz filia sanatorium z Wapiennego. Obecnie stanowi własność prywatną Pana Edwarda Brzostowskiego.

Джерело:

Siary – Wież w dolinie Sękówki na pd. od Gorlic, lokowana w XIV w. Studnie ropy eksploatowano już w 1791 r. Pod koniec XIX w. było tu 155 czynnych szybów naftowych. We wsi interesujący pałac zbudowany ok 1900 r.

Джерело:

Найчастіше переглядають

Вкладені елементи

Джерело: beskid-niski.pl
Карта
Władysław Długosz [24.07.1864 – 24.06.1937] – senator, współtwórca polskiego przemysłu naftowego,…
В.Длугош (+)
Pałac w Siarach 	Siary są niewielką wsią leżącą pośród wzniesień Beskidu Wyspowego…
Палац (+)
Фото [2006 р.]
Каплиця (+)
Хрести
Хрести (+)

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 761

Модифіковано : 17.02.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.