Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору Української держави.

Ганчова с

Церква Покрови

Церква Покрови

Розмір зображення: 600:405 піксел

Дерев’яна церква Покрови 1871 р. [Слободян В. Каталог існуючих дерев'яних церков України і українських етнічних земель. – Вісник ін-ту Укрзахідпроектреставрація, 1996 р., т. 4, с. 148].

Cerkiew parafialna greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy w Hańczowej wzniesiona została w 1. poł. XIX w. w typie zachodniołemkowskim. Wieżę dostawiono w XVIII w. Świątynia została gruntownie przekształcona i rozbudowana w 1871 r. Cerkiew wzniesiona została w konstrukcji zrębowej, pobita i pokryta jest gontami. Wieża zbudowana jest w konstrukcji trójdzielnej słupowo-ramowej, ma izbicę, na ścianach której namalowane są tarcze zegarowe. Dachy zwieńczone są baniastymi wieżyczkami ze ślepymi latarniami.

Cerkiewne wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII-XIX w. Dekoracja malarska stropów wykonana w końcu XIX w. złożona jest z motywów architektonicznych, ornamentalnych i figuralnych. Zachował się kompletny ikonostas z tego samego czasu. Polichromia i ikonostas malowane są przez Antoniego, Michała i Zygmunta Bogdańskich.

Cerkiew otoczona jest zrekonstruowanym drewnianym ogrodzeniem, w którym znajdują się bramki z 1811 i 1871 r. W sąsiedztwie świątyni usytuowane są zabudowania plebańskie z XIX-XX w. (plebania, stodoła, spichlerz). Obecnie jest to cerkiew parafialna prawosławna pod tym samym wezwaniem.

Джерело:

Cerkiew parafialna greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy z XlX w., obecnie cerkiew prawosławna; trójdzielna, konstrukcji zrębowej, pokryta gontem; we wnętrzu kompletne wyposażenie cerkiewne z XVIII-XIX w. w tym ikonostas z XIX w. Jedna z najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich. Wieża zbudowana jest w konstrukcji słupowo-ramowej, ma pochyłe ściany i izbicę, z namalowanymi tarczami zegarowymi. Dach nad nawą cerkwi jest namiotowy, a nad częścią prezbiterium dwuspadowy, przechodzący w namiotowy, wielopołaciowy, łamany uskokowo. Dachy zwieńczone są baniastymi wieżyczkami ze ślepymi latarniami. Hełm wieży jest podobnego kształtu. Wnętrze świątyni nakryte jest stropami, dekorowanymi polichromią o motywach architektonicznych, ornamentalnych i figuralnych. Cerkiew otoczona jest zrekonstruowanym drewnianym ogrodzeniem, w którym znajdują się bramki z 1811 i 1871 r.

Найчастіше переглядають

Вкладені елементи

Рисунок Антона Вариводи (Краків), 6.07.1960 р. picasaweb.google.com 	1716 Church, Han’chova (Hanczowa), Dukla, Poland. Southwestern view.
1960 р. Загальний вигляд з позиції С3
Ганчова 	Покрови Пречистої Богородиці 1871 	Стара церква мала 200 років, коли поставили нову в 1871 році. В 1872 році громадяни Ганчової відкупили…
[1987 р.] Загальний вигляд з позиції А3 (+)
2005 р. Довідка
2005 р. Довідка (+)
szlak.wrotamalopolski.pl
[2006 р.] Загальний вигляд з позиції А2
szlak.wrotamalopolski.pl
[2006 р.] Загальний вигляд з позиції С2
szlak.wrotamalopolski.pl
[2006 р.] Загальний вигляд з позиції А3
szlak.wrotamalopolski.pl
[2006 р.] Загальний вигляд з позиції А3
szlak.wrotamalopolski.pl
[2006 р.] Пам’ятна дошка акції “Вісла”
Джерело: beskid-niski.pl
Загальний вигляд з позиції А3. Рисунок Мирослава Огінського
Джерело: beskid-niski.pl
Загальний вигляд брами. Рисунок Мирослава Огінського

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 435

Модифіковано : 22.01.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.