Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Церква св.Василія

Церква збудована в південній частині історичного ядра міста, у давнину – над заплавою р.Луги. Точна дата побудови невідома; на північній стіні існувала шиферна плита (не збереглася) з датою “6702” (1194 р.), але більшістю дослідників пам’ятка датується кінцем XIII – початком XIV ст.

Протягом XIX – на початку XX ст. будівля двічі зазнала змін. У 1840-х роках з заходу прибудовано прямокутний бабинець. У 1899-1901 рр. над бабинцем надбудовано 2-й ярус – дзвіницю, а над геометричним центром ротонди на восьмигранному невисокому цоколі, прикрашеному двома ярусами “кокошників”, зведено тендітний циліндричний підбанник, увінчаний цибулястою банею з масивним хрестом. Одночасно з заходу до бабинця прибудовано криту паперть, увінчану високим трикутним шпилем. Ці добудови, виконані у псевдоросійському стилі, значно порушили первісний вигляд храму.

У плані церква – октоконх, який складається з чотирьох сегментних конх більшого діаметра, розміщених відповідно до сторін світу, та чотирьох сегментних конх меншого діаметра, які чергуються з ними. Східна конха висунута на схід.

В об’ємно-просторовій структурі храму вражає творче використання конструктивних засад готики. Вісім контрфорсів (два з них знищено під час добудови притвору в XIX ст.), що підсилюють стіни будівлі ззовні, сприймають розпір від восьми попружних арок. Ці своєрідні нервюри утворюють каркас для восьмипелюсткового зімкненого склепіння, яке перекриває складний за формою плану храм.

Риси готики притаманні також стрілчастому порталу північної конхи, білокам’яне профільоване обрамлення якого оздоблене елементами різьблення, а відгомін романської архітектури помітний у півциркульному перспективному порталі західної конхи.

Церква св. Василія у Володимирі-Волинському – унікальна споруда волинської архітектурної школи епохи становлення національною мистецтва. Довершеністю та витонченістю архітектурних форм вона значно перевершує середньовічні храми-ротонди, створені в цей час у сусідніх країнах Європи.

О.М.Годованюк

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 90.