Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу
або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

2008 р. Хати Шевченківського гаю перекривають руберойдом

Леся Межва

Дата: 10.10.2008

Стріхи хат Музею народної архітектури та побуту ”Шевченківський гай” у Львові після літніх дощів почали протікати. Солома на дахах провалюється всередину, діри просвічуються.

– Якщо влада нам не допоможе, Гай може перетворитися на муляж, – каже архітектор музею Ігор Цимбровський, 46 років.

В аварійному стані чотири хати: з села Либохора Сколівського району, із сіл Зарічево, Пелипець та Либохори Турківського району. Перша – зведена 1749 року. Це найдавніша будівля. Її завезли в 1970-х, коли формувався музей. 20 років дах хати не перекривали, лише латали діри.

– У курних хатах – із солом’яним дахом без коминів – селяни топили пічки. Солома від постійного диму просмолювалася і зберігалася до 40 років. У нас в музеї солома на дахах тримається не більш як 20 років.

З часів ліквідації колгоспів для працівників музею перекривати стріхи стало проблемою. Треба домовлятися з приватними фермерами, аби ті продали скошене косою у травні-червні ще недозріле жито.

Експонати зі Сколівської хати сховали, щоб не мокли. Будівлю для відвідувачів закрили. Діри в даху тимчасово латають руберойдом. Кажуть, і решту хат доведеться закрити.

Шевченківський гай займає 55 га. У ньому розміщені понад 120 архітектурних форм. Ціна квитків: для дорослого – 10 грн, дитячий – 5, екскурсія – 10 грн. Працівниця музею Зеновія Кленар, 42 роки, розповідає, що через цьогорічні дощі відвідувачів було мало. Грошей від туристів вистачає хіба на дрібні господарські роботи.

– Міське управління культури обіцяло цього року виділити 800 тисяч гривень, яких ми так і не бачили, – говорить Ігор Цимбровський. – Міська рада, правда, ремонтує в Гаю паркан і Співоче поле. Але це зараз не основне.

Як прокоментували ”ГПУ” у Львівській міській раді, соломи цього року управління культури не зможе дістати. Замовлених навесні 2 га жита знищили дощі. Тому в управлінні радять накрити хати різними матеріалами, а наступного року – посіяти жито.

Джерело: “Газета по-українськи”