Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Дальні печери

Печерний комплекс

Печерний комплекс

Розмір зображення: 1099:1004 піксел

Печерний комплекс 11 ст. [Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. – К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 7].

Дальні печери 11 ст. [Постанова Ради міністрів УРСР “Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР” № 970 від 24.08.1963 р.].

Дальні печери з церквами Різда богородиці, св.Феодосія і Благовіщенською 11 ст. [Державний реєстр національного культурного надбання: пам’ятки містобудування і архітектури України (проект). – Пам’ятки України, 1999 р., № 2-3].

Дальні печери

Одного з засновників Києво-Печерського монастиря преподобного Феодосія було поховано у 1074 р. у його келії в Дальніх печерах, які по імені святого називають також Феодосієвими. Мощі преподобного були віднайдені у 1091 р. і урочисто перенесені до Успенського собору. У 1240 р., коли війська хана Батия захопили Київ, мощі славетного ігумена, щоб уникнути опоганення були заховані. Місце приховання трималося в таємниці і згодом забулося. Є припущення, що вони поховані або під спудом Успенського собору, або у Дальніх печерах.

Дальні печери були засновані як цілком окремий комплекс. Вивчення їхньої історії ускладнюється тим, що в них не провадились планомірні археологічні дослідження.

На думку дослідників, найдавнішою частиною комплексу Дальніх печер слід вважати Варязьку печеру, оскільки саме з нею пов’язується виникнення самої обителі.

Під час розкопок 1988 р. було відкрито келію прп.Феодосія – одного із засновників Печерського монастиря, яка була викопана ним не пізніше 1058 р. Склепіння цього приміщення – в ідеальному стані. Біля келії преподобного розташовано найбільшу печерну споруду – Феодосіївську церкву. Напроти церкви знаходиться ніша, де в скляних і металевих сосудах зберігаються мироточиві глави.

В даний час у Дальніх печерах знаходяться три підземні церкви: Благовіщення Пресвятої Богородиці, Різдва Христового та преподобного Феодосія. Первісно підземні церкви були набагато менші за розмірами і значно скромніше оздоблені. Та вже в першій половині ХVІІ ст. підземні церкви Дальніх печер було розширено до сучасних розмірів. Тоді їхні плани набули асиметричної форми. Підлогу цих церков вимощено у 1826 р. прямокутними чавунними плитами, деякі з яких вкриті нескладним орнаментом.

Перші заходи щодо реконструкції Дальніх печер, як і Ближніх, провадилися ще за Петра Могили.

У Дальніх печерах почивають мощі 49 канонізованих святих.

Нині загальна довжина підземних коридорів Дальніх печер становить 293 м, Варязьких – 200 м.

Реконструкція Дальніх печер

Перші заходи щодо реконструкції Дальніх печер, як і Ближніх, провадилися ще за Петра Могили. У перший половині XVII ст. печерні ходи були розширені, що дало змогу безперешкодного пересування прочан. У цей час з’явилися й перші аркосолії, у яких були встановлені більшість гробниць з мощами преподобних.

У другій половині XVII ст. були реконструйовані підземні церкви Дальніх печер. У 1826 р. підлога в печерах була вимощена чавунними плитами, виготовленими в Тулі.

Стіни і склепіння у Дальніх печерах мали первісну фактуру аж до 1913 року, коли за пропозицією імператорської археологічної комісії вони були почасти обкладені цеглою, повністю вкриті тиньком і пофарбовані під колір ґрунту. Пізніше ремонти робилися з метою підтримування печер в належному стані. Нині загальна довжина всіх коридорів Дальніх печер (без Варязьких) дорівнює 293 м.

Джерело:

Вкладені елементи

1983 г. Памятники градостроительства и архитектуры
1983 г. Памятники градостроительства и архитектуры (+)
Церква Благовіщення
Церква Благовіщення (+)
Церква Різдва богородиці
Церква Різдва богородиці (+)
Церква св.Феодосія
Церква св.Феодосія (+)

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 576

Модифіковано : 3.11.2017

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.