Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Собор св.Катерини

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Спаський (Катерининський) собор розташований з відступом від червоної лінії забудови вулиці, у глибині відокремленої огорожею ділянки. Побудований у 1782-1787 рр. за участю професора Петербурзької Академії мистецтв архітектора І.Старова та скульптора Г.Замараєва. В інтер’єрі знаходяться твори живопису, приписувані В.Боровиковському й Д.Левицькому, а також, здогадно, поховання князя Г.Потьомкіна. В огорожі собору містяться могили генерал-аншефа І.Меллер-Закомельського, інженер-полковника М.Корсакова, генералів І.Синельникова, С.Волконського, П.Максимовича, І.Горича-Большого, полковника П.Мартинова та ін.

Собор – прямокутна в плані споруда базилікального типу, однобанева, зі значним виносом бічних рамен та вівтаря з півкруглою апсидою, на підвалах. Три пари хрещатих у плані стовпів поділяють внутрішній простір на три нави. Низький підбанник несе баню, прорізану люкарнами. Стіни муровані з черепашнику; конструкції двосхилих дахів та бані – дерев’яні, вкриті покрівельною сталлю.

Будівля вирішена у формах класицизму, її фасадам притаманна урочиста стриманість. Основним мотивом членувань є ритм прямокутних вікон з люкарнами на тлі суцільно почленованих дощаним рустом стін. На головному фасаді – чотириколонний портик тосканського ордера з виразним трикутним фронтоном. Причілки бічних рамен вирішені як пілястрові портики. Усі входи фланковані арковими нішами з копіями античних скульптур.

На поздовжній осі собору, на захід від нього, розташована триярусна, прямокутна в плані дзвіниця, зведена 1806 р. Фасади – у формах класицизму.

Собор і дзвіниця є головними елементами комплексу, видатними пам’ятками архітектури з числа найдавніших у Херсоні.

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 250 – 251.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд
План, фасад, перерізи. Креслення 1 пол.19 ст.
План, фасад, перерізи. Креслення 1 пол.19 ст.

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 209

Модифіковано : 12.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.