Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Великий палац

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Новий Великий, або Білий палац

Велика двоповерхова споруда, яка в плані має форму ускладненого прямокутника. Стіни палацу викладено з білого інкерманського каменю, ззовні флюатованого з метою збереження від вивітрювання та забруднення. Розпланування – коридорне, крім парадної частини (1-й поверх), вирішеної анфіладно. Палац побудований у стилі італійського Ренесансу з незначним використанням (як данина часу) елементів інших стилів, зокрема східних (арабський внутрішній дворик з чудовими майоліковими панно) або грузино-візантійських (у поновленій Здвиженській церкві). Але це зроблено надзвичайно тактовно і не суперечить загальному стильовому задуму. Архітектурні форми Ренесансу творчо переосмислені й модернізовані відповідно до часу, художніх смаків і технічних можливостей будівництва.

Підкреслена асиметрія загальної композиції палацу йде від настанов поширеного в той час стилю модерн. Фасади вирішені відповідно до функціонального призначення внутрішніх приміщень, причому горизонтальна композиція кожного з них перебуває в гармонійному зіставленні з вертикальними ризалітами. Головний акцент північного фасаду – триарковий портик-вхід зі спарених колон коринфського ордера, фланкований по боках мармуровими фігурами левів. Східний, найбільш репрезентативний фасад визначений строгим ритмом вікон, посиленим колонною галереєю на 1-му поверсі, баштою в правій частині та зверненою до моря легкою лоджією на південно-східному розі. Південний, морський фасад закріплений по боках різними за конфігурацією ризалітами, між якими вкомпоновано колонну галерею з терасою. Західний фасад вирізняється талановитою гармонізацією невеликої за об’ємом церкви з основним масивом палацу.

Шедевром архітектурного мистецтва є внутрішній італійський дворик палацу, який відзначається чудовими пропорціями та вишуканими деталями. Особливо вражає гармонійністю побудови перекрита хрещатими склепіннями аркова галерея з колонками тосканського ордера, що охоплює подвір’я, зокрема та її частина, в перспективі якої відкриваються ажурні прегарного малюнка ковані ворота, а далі – церковний портал з кольоровим мозаїчним десюде-портом роботи італійського художника А.Сальвіаті.

Відповідно до нової будови палацу М.Краснов реконструював і церкву (1910 – 1911 рр.). Нині це тридільна, витягнута з півдня на північ невелика споруда, перекрита коробовим склепінням з одним, раніш наметовим верхом. Фасади її розчленовані спареними (у вівтарній частині – тридільними) півциркульними вікнами, охопленими прямокутними рамками. Увінчує церкву карниз із різьбленим орнаментом.

Оформлення інтер’єру стримане. Трипрогонова аркада з мармуру відділяє центральну частину церкви від вівтарної. На вівтарній стіні збереглося іконне зображення “Здвиження Чесного Хреста”, яке в живописному варіанті виконане художником А.Бейдеманом, а в 1886-1888 рр. відновлене в мозаїці італійським майстрбм А.Сальвіаті. У церкві 21 жовтня 1894 р. відбулася церемонія прийняття православ’я останньою російською імператрицею Олександрою Федорівною.

На противагу стильовій єдності фасадів палацу інтер’єри його позначаються певним впливом прийому використання в оформленні різних стилів, що розпочався в 2-й половині XIX ст. Це стосується представницької групи 1-го поверху, де поряд з італо-ренесансними вестибюлем та парадним залом розташована “англійська” більярдна. Чудові, з винятковим смаком декоровані інтер’єри цієї групи прикрашені витонченою ліпниною та збагачені камінами, як новими, так і перенесеними зі старого палацу. У декорі житлових покоїв 2-го поверху наявна благородна стриманість разом з винятковою увагою до якості виконання, що доповнювалось цілком новим тоді умеблюванням у стилі модерн.

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 64 – 65.

Вкладені елементи

Східний фасад
Східний фасад
Галерея італйіського дворика
Галерея італйіського дворика
Інтер’єр кабінету
Інтер’єр кабінету

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 246

Модифіковано : 12.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.