Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пімсти смерть великих лицарів.

Колекція

Плащаниця. 1545 р.

Плащаниця. 1545 р.

Розмір зображення: 800:579 піксел

Плащаниця 1545 року, яка, можливо, походить з районів України, що межують з Молдавією, і зберігається зараз у Державному музеї українського образотворчого мистецтва УРСР у Києві, відрізняється від розглянутих багатством і, так би мовити, картинністю своєї композиції. Велику прямокутну площину її обведено вузеньким бордюром орнаменту і заповнено добре закомпонованими постатями, що згрупувалися навколо центральної фігури Христа, що лежить. У кутах плащаниці блакитною смужечкою в чверть кола відбито площини, на яких вигаптовано символічні зображення чотирьох євангелістів. Рисунок постатей на всіх чотирьох кутах виконано темним червоно-коричневим шовком, який дуже добре виявляє контур площин і декоративну вишуканість силуетів.

Світле гаптування добре виділяється на пурпурному тлі плащаниці. Ніде немає інтенсивних кольорів. Шляхетною стриманістю відзначається колористична гама, побудована на тонких співвідношеннях світлих і темних вохристо-золотистих і сіро-блакитних плям. М’який блиск золота окремих площин постатей урізноманітнюється світлотіньовою грою поверхні гаптування, що дає ніби муарові переливи. Цього ефекту досягнуто застосуванням кількох прийомів у закріпленні ниток, завдяки яким утворюється узор «в ялинку», «навскісний» чи «квадратний сітчастий», а іноді й комбінований.

На вузенькій орнаментальній смужці, що обводить плащаницю, вигаптувано стилізований візантійський трилисник, стебла якого, оригінальне переплітаючись, утворюють маленькі ромбики й великі кола з восьмипелюстковими розетками. Ця облямівка якнайкраще пасує до тонко знайденої композиції сцени (с. 404 – 405).

Плащаниця. 1545 р. Державний музей українського образотворчого мистецтва УРСР.

Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. 403.

Вкладені елементи

Ліва частина
Ліва частина
Центральна частина
Центральна частина
Права верхня частина
Права верхня частина
Нижня частина
Нижня частина

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 614

Модифіковано : 20.06.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.