Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Старий замок

1967 р. Історія українського мистецтва

Замок у Кам’янці-Подільському, заснований, імовірно, ще за домонгольських часів, пізніше неодноразово перебудовувався в дереві. В камені його почали перебудовувати раніше XV століття. Тоді було споруджено муровані стіни та вежі з напільної сторони і з боку старої хотинської дороги, що пролягала на південь від замка. Замок мав нерегулярне планування. Збудований перед вузьким перешийком, що був єдиним зручним доступом у місто, він являв собою надійну міцну фортецю. Але вже на початку XVI століття укріплення виявилися недостатніми, і тому під керівництвом архітектора Іова Претвича (мабуть, чеха) було проведено великі перебудовчі роботи, закінчені лише в 1545 році, коли замок набув остаточного вигляду, в якому він частково зберігся і до наших днів. Тоді ж, у середині XVI століття, було збудовано й муровані укріплення навколо міста з Польськими та Руськими воротами. Укріплення Кам’янця-Подільського – один з найцікавіших оборонних комплексів, що відзначається не лише значними воєнно-інженерними, але й високими архітектурно-художніми якостями.

До перебудови замок мав дві башти-брами – напільну і міську, а також сім інших башт, що були розташовані залежно від потреб оборони. Так, наприклад, з південної сторони башти стоять густіше, більшість з них має циліндричну форму і лише дві надбрамні та південно-східна наріжна, що дістала пізніше назву Кармалюкової, – прямокутні в плані. Башти мали в завершенні, подібно до луцьких, зубці-мерлони.

З метою посилення оборони Іов Претвич вжив низку заходів, спрямованих на укріплення замка. Завершення башт було перебудовано, на деяких з них зробили нові машикулі, а на багатьох тонкі зубці-мерлони замінили на грубіші. Башту-браму і частину старого муру з боку міста розібрали, а новий мур провели далі на схід, внаслідок чого збільшилась площа двору. Докорінно було перебудовано західну частину замка з напільного боку. Для посилення оборони брами перед замком з боку поля спорудили башти Донну (Денну) і Нову. В багатьох баштах було зроблено нові білокам’яні різьблені одвірки, що надавало замкові привітного вигляду і пом якшувало суворість вигляду оборонних споруд. Особливо сприяло цьому мальовниче завершення башт машикулями на фігурних кам’яних кронштейнах. У пом’якшенні суворих форм оборонної архітектури велику роль відіграло також і декорування завершення веж орнаментальним кольоровим фризом, виконаним технікою фрески (башта Рожанка) або технікою сграфіто (Польська брама). Для Кам’янецького замка характерне дуже тонке й органічне поєднання архітектури з природним оточенням, з структурою скелястих берегів, чому сприяє характер кладки споруд з постелистих брил місцевого каменю.

Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. 36 – 37.

Вкладені елементи

Замок в Кам’янці-Подільському. Вигляд з півдня. XIV – XV ст. Перебудова XVI ст. 	Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967…
Загальний вигляд з південного сходу

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 264

Модифіковано : 1.07.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.