Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Пам’ятки архітектури Чернігова потребують реставраційних робіт

Дата: 16.05.2011

Третій рік не виділяються кошти з Державного бюджету на реставрацію архітектурних шедеврів Чернігова. Хоча, кілька пам’яток національного значення вже потребують термінових реставраційних робіт. Серед них: Іллінська церква ХІІ ст. (єдиний зразок однонефного храму чернігівської школи давньоруського зодчества, що зберігся до наших днів), Колегіум ХVІІ-ХVІІІ ст. (перший навчальний заклад вищого рівня в Лівобережній Україні).

Потрібно ремонтувати і один з найдавніших храмів Київської Русі Спасо-Преображенський собор ХІ ст. До речі, цього року виповнюється 975 років від першої літописної згадки про давньоруський чернігівський храм. Тож, планується організувати офіційні заходи і зокрема Міжнародну наукову конференцію.

З метою обстеження технічного стану пам’яток керівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» запросили з Києва директора Державного науково-технологічного центру консервації та реставрації пам’яток «Конрест» Романа Гуцуляка. Обидві установи вже тривалий час співпрацюють. Зокрема в попередні роки виготовлено науково-проектну документацію та проведено реставраційні роботи на пам’ятки архітектури: Борисоглібський собор, дзвіницю Іллінської церкви, Катерининську церкву.

6 травня 2011 р., фахівці заповідника спільно з директором ДНТЦ «КОНРЕСТ» оглянули пам’ятки на Валу та Іллінського монастиря.

Як відомо, Спасо-Преображенський собор переданий в користування церковній громаді УПЦ. Але її представники спільно з архітектурним заповідником (балансоутримувачем пам’ятки) дбають про технічний стан храму. Зокрема, працівники музейної установи надають рекомендації щодо реставрації унікального іконостасу собору, дотримання в пам’ятці відповідного температурного та вологісного стану.

У ході обстеження Спаського собору встановлено необхідність заміни відмостки навколо пам’ятки та ремонту фасаду храму. Ремонтувати давньоруський храм, очевидно, доведеться на кошти релігійної громади.

Термінових ремонтних робіт потребує хрестильня Спасо-Преображенського собору. Зокрема, всередині споруди виявлено численні тріщини на стінах, які можуть призвести до руйнації хрестильні.

Обстежено також технічний стан Іллінської церкви. Як відомо, з 1967 року пам’ятка входить до складу архітектурно-історичного заповідника і є його музеєм. Кілька років тому в інтер’єрі церкви були виявлені численні тріщини. Також встановлено підвищену вологість цокольної частини фасадів, яка спричинила деструкцію будівельних та оздоблювальних матеріалів.

В 2004 році фахівцями Державного науково-технічного центру консервації та реставрації пам’яток виконано обстеження конструкцій іконостасу та ікон. Зокрема, були виявлені значні ушкодження жуком-точильщиком (вони призвели до численних втрат фрагментів іконостасу), лущення левкасу на різьблених частинах іконостасу та взбугрення левкасу на деяких іконах. Було прийнято рішення демонтувати експозицію в пам’ятці, розпочати підготовку храму до ремонтних робіт, здійснити консервацію та реставрацію іконостасу та ікон.

У 2007-08 роках архітектори та реставратори ДНТЦ «Конрест» з метою виготовлення науково-проектної документації на ремонтно-реставраційні роботи додатково здійснили обстеження технічного стану Іллінської церкви. Висновки були невтішні: цокольна частина по всьому периметру пам’ятки в незадовільному стані; відмостка потребує термінових ремонтно-реставраційних роботи; система водовідведення з даху не виконує свого функціонального призначення; в інтер’єрі храму виявлені чисельні вертикальні та похилі тріщини (маяки, встановлені у 2002 р., порушені).

Фахівці наполягали на необхідності термінового виконання інженерно-конструкторських обстежень пам’ятки для визначення причин утворення тріщин. До вирішення зазначених проблем архітектори рекомендували обмежити перебування людей в Іллінській церкві. Згодом була розроблена науково-проектна документація на реставраційні роботи. Але з державного бюджету фінансування на ремонтно-реставраційні роботи та інженерно-конструкторське обстеження пам’ятки так і не дочекалися.

Ремонтні роботи всередині церкви довелося робити зусиллями заповідника. У жовтні 2009 року була відновлена експозиція в пам’ятці. Ікони реставрують фахівці музейної установи також за кошти архітектурного заповідника. Але реставраторів лише двоє і завершити відновлення ікон іконостасу передбачається лише в 2014 році.

Директор науково-технологічного центру «КОНРЕСТ» здійснив огляд технічного стану Іллінської церкви та території навколо пам’ятки. Найближчим часом буде підготовлений висновок щодо етапів проведення ремонтних робіт на пам’ятці.

Сергій Черняков

Джерело: «Чернігів стародавній»