Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Замок

1967 р. Історія українського мистецтва

Первісні укріплення Хотина, збудовані в XII – XIII століттях, імовірно, були дерев’яними і складалися з дитинця і передмістя, що займали невеликий і не дуже високий видовжений мис між рікою Дністром і безіменним потоком, оточеним високими горбами. Згодом, мабуть у другій половині XIII століття, дерев’яні укріплення було замінено на муровані. Нові стіни з білого каменю – вапняку на рожевій цем’янці збудовано в 50 – 60-х роках, за Данила Галицького, насамперед навколо дитинця. Тоді ж таки, певно, було вимурувано й замкову церкву, пізніше зруйновану. В XV столітті, за молдавського господаря Стефана Великого, коли Пониззя входило до складу Молдавського князівства, старі укріплення перебудовують заново. Від мурів XIII століття лишилася ділянка довжиною біля 25 і висотою в 7 метрів. Під час нових робіт у XV столітті насамперед було збільшено товщину мурів до 8 метрів, а висоту башт – до 30. Крім того, з південного боку для поліпшення оборони замка було прибудовано невеличкий дворик з надбрамною і двома наріжними баштами. Разом з тим в архітектурі будівлі зберігаються традиції попередніх епох: нижній та середній яруси не мають бійниць, а критому обходові-галереї надано велику роль. Великі будівельні роботи провадились і в 1541 – 1546 роках щодо відновлення зруйнованої західної частини замка і частково пошкоджених мурів з півдня. В кінці XVII – на початку XVIII століття турки збудували муровані укріплення бастіонної системи на високих сусідніх горбах.

По периметру двора Хотинського замка розташовано кілька мурованих корпусів. Головний корпус – княжий палац з глибокими льохами – стояв на місці старого рову; він відокремлював менший, внутрішній, дворик, де вперше бачимо аркади-галереї по периметру, які надають великої мальовничості забудові.

Риси європейської готики позначались лише в декоративних оздобах вікон та порталів. Великий перспективний портал у замковій каплиці виконано в романо-готичних формах, багато оздоблено різьбленням. Хрещаті склепіння з гуртами, оригінальні консольні капітелі та великі вікна надавали інтер’єрові урочистого і разом з тим затишного вигляду. Стіни замка оздоблено геометричним орнаментом у вигляді чотирьох рядів прямокутних і двох рядів ступінчастих трикутників, завершених хрестами і викладених з червоної випаленої цегли на тлі світлих кам’яних стін. Подібний орнаментальний мотив є типовим і для українського народного мистецтва на Поділлі, де він був дуже поширений. Орнамент, що покриває суцільним килимом могутні стіни й башти, ще дужче підкреслює їх монолітність та монументальність.

Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. 31 – 32.

Вкладені елементи

План замка в Хотині. XIII ст. Перебудова XV – XVI ст. 	Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. 30.
Генеральний план
Північна та Комендантська башти замка у Хотині. XIII ст. Перебудова XV – XVI ст. 	Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1967…
Вигляд з північного заходу

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 431

Модифіковано : 1.07.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.