Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору Української держави.

Собор св.духа

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Собор Зішестя святого духа

Мурований собор Зішестя святого духа збудовано 1689 р. і освячено як Троїцький собор. Перебудували його в 1735 – 1749 рр. коштом вдови лубенського полковника А.Маркевича. Реставровано собор у 1970 – 1971 рр. Нині він не функціонує.

Собор розташований в історичному середмісті на посаді давньоруського Ромна посеред Базарного майдану, що знаходиться в зоні найвищої композиційної активності на прузі високого правого берега р. Сули. Завдяки цюмусоборєголовною домінантою міста й округи.

Собор – хрещато-баневий, тринавовий, чотиристовпний, з нартексом, трьома апсидами та трьома банями, поставленими вздовж осі захід – схід. З південного і північного боків будівлі – квадратні у плані тамбури. Споруда належить до храмів гетьманського (державного) жанру і є контамінацією двох традиційних архітектурних типів: тринавового хрещато-ба-невого та тридольного трибаневого.

Собор має підвал, перекритий системою циліндричних склепінь, і хори в західному боці бічних нав, куди ведуть сходи в товщі південної та північної стін. Стіни будівлі – цегляні, потиньковані. Усі попружні арки мають стрілчасті обриси.

Тридільній структурі інтер’єру з висотним роз-криттям кожного з трьох компартиментів середньої нави суперечить екстер’єр пам’ятки – статичний, не-розчленований об’єм, пілястри та фронтони якого не пов’язані з членуваннями інтер’єру.Бані увінчуються верхами вишуканих барокових обрисів з ліхтариками й маківками.

Пам’ятка належить до унікальних, етапних споруд стилю українського Відродження 17 – 18 ст.

В.В.Вечерський

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 230.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд
План
План
Південний фасад
Південний фасад

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 311

Модифіковано : 31.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.