Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї!

Обсерваторія

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Будинок обсерваторії

Садиба обсерваторії з садом розташована в центрі Старого міста й оточена первісною огорожею з брамою.

Будинок зведений у 1821-1827 рр за проектом архітектора Ф.Вунша інженером Б.В.Фан дер Флісом. Огорожа та брама датуються 1-ю половиною XIX ст. Первісне будівля мала ширші, ніж суто наукові, функції, оскільки обслуговувала також потреби мореплавства та слугувала житлом адміністратору. Нині обсерваторія підпорядкована Головній астрономічній обсерваторії НАН України.

Вирішена у формах класицизму, будівля – Т-подібна у плані, одно- та двоповерхова, на підвалах. Композиційним центром є головний об’єм, квадратний у плані на 1-му поверсі і круглий – на 2-му, до якого прибудовані одноповерхові прямокутні в плані крила. Головний вхід орієнтований у сад і акцентований шестиколонним римсько-доричним портиком. Він веде у квадратний з круглою колонадою зал, де розміщувалась аудиторія для слухачів – астрономів, каштанів та штурманів, а на 2-му поверсі – башта телескопа-рефрактора. Розпланування крил – анфіладне.

Стіни – цегляні, потиньковані. Дахи – вальмові та плоскі, на дерев’яних кроквах, укриті покрівельною сталлю, подекуди – цинковими листами.

Фасади одноповерхових крил стримані за оздобленням, з горизонтальним характером членувань. Стіни, суцільно опоряджені стрічковим рустом, прорізані прямокутними вікнами з прямими сандриками.

Основним приміщенням інтер’єрів є зал-аудиторія з виразною колонадою римсько-доричного ордера та стінами, почленованими ритмом півциркульних ніш. Викладена блоками вапняку цокольна частина садибної огорожі несе стовпчики, між якими протягнуто геометричного малюнка грати з чавунного литва. Брамна частина утворена огорожею з двома високими кам’яними пілонами, між якими містяться ворота і хвіртка.

Обсерваторія в Миколаєві є найстарішою в Україні, її будівлі притаманні яскраво виявлені стильові ознаки.

О.І.Тищенко

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 180.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 26

Модифіковано : 4.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.