Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Церква св.Іоана Предтечі

1925 р. Деревяні дзвіниці і церкви Галицької України

Церква в с. Старе Село 1741 р. (рис. 30-33).

Старе Село за Сиховом має церкву у віддаленю 2 км від від шляху Львів-Галич. На одвірку головного входу є надпис про поставленя церкви р. 1742. У селі є перекази, що церкву сю перенесено з иншого місця, тому можливо, що р. 1742 є роком перенесеня, бо в таких разах майже завжди мінялися одвірки.

У „Сводній Гал.-рус. Літописи” Петрушевича (т. 1, ст. 234) під р. 1691. знаходимо, що в сусідньому с. Будькові на престольному євангелії 1690 р. була запись: „В Старому Селі була церква Усікновенія Честн. глави св. Іоанна, стояла коло замку, збудована князем Доминіком Заславским, тоді Старе Село було в посідані Катерини Радивиловоі гетьманової лнтовскоі.” А що не було двох церков в Старому Селі, присвячених одному святому, тоже можемо припустити, що церква є з XVII ст, яка зпершу стояла біля замку, а 1742 р. була перенесена на нове теперішнє місце.

Церква є типовою для галицького і цілого придністрянского Поділля. В плані – трехкамерне заложеня з середньою квадратовою частиною і двома витягнутими прямокутниками – бабинцем і вівтарем.

Середня баня досить плеската, у верхній частині лінія бані близка до простої. Як і в Кошелівскій церкві бабинець і вівтар із середини мають двоспадисту стелю, а в жіночнику перекритя має особливу вогнуто-випуклу форму, на подобу S (рис. 31). Сей тип подільскоі церкви знаменується головно профілем бані. Задержуючи скрізь свою типову присадковатість, лінія бані то більш пуката, то в горі приближується до простої, чи вигинається в другий бік. Такі однобанні церкви є в Дубю біля Бродів 1720 р. і Звертові та Солонці біля Львова, Ходорові 1798 р. (Лушпин. IV), Деренівці 1715 р. (Лушпин. XII) і в Крехівському м-рю ц. св. Петра і Павла з пол. XVII ст., та багато инш. На Поділі за Збручем і на Брацлавщині сей тип однобанноі церкви з таким же характером бані і боковими причілками зустрічається постійно (досліди Е.Сецинского).

Джерело: Січинський В. Деревяні дзвіниці і церкви Галицької України XVI – XIX ст. – Льв.: 1925 р., с. 40 – 41.

Вкладені елементи

Джерело: Січинський В. Деревяні дзвіниці і церкви Галицької України XVI – XIX ст. – Льв.: 1925 р., № 30.
Церква в с. Старе Село (Львівщина) 1742 р.

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 185

Модифіковано : 9.05.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.