Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пімсти смерть великих лицарів.

Пелгримка с

Церква св.Михаїла

Церква св.Михаїла

Розмір зображення: 550:412 піксел

Православна церква св.архангела Михаїла, 1872 р.

Pielgrzymka

Dawna cerkiew greckokatolicka a od 1960 roku parafialna cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Niestety nie jest znana dokładna data budowy cerkwi w Pielgrzymce. Przyjmuje się, że powstała ona pod koniec XVIII wieku a rok 1872 podawany przez niektóre źródła (np. Szematyzm prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej) traktowany jest jako data kapitalnego remontu.

Kolejny remont przeprowadzono w 1923 roku.

Po roku 1947 cerkiew stała opuszczona i popadała w ruinę a do kultu udało się ja przywrócić dopiero w 1960 roku kiedy to erygowano w Pielgrzymce Parafię Prawosławną. Pierwsze nabożeństwo miało miejsce podczas święta Narodzenia Jana Chrzciciela.

Z początkiem działalności parafii rozpoczęły się remonty cerkwi. W latach 60-tych uzupełniono pokrycie dachu, w następnych oszalowano deskami całą cerkiew oraz otynkowano kamienny fundament cerkwi. W 1966 roku wybudowano plebanię przez teren której dziś dochodzi się z głównej drogi do cerkwi.

Cerkiew orientowana, trójdzielna z wyodrębnioną, szeroką nawą, babińcem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie.

Wieża o konstrukcji słupowo-ramowej o ścianach pochyłych zwieńczona baniastym hełmem z pozorną latarnią. Słupy nośne wieży obejmują część babińca. Przy wieży dosyć rzadko spotykana niewielka kruchta.

Nad nawą dach o konstrukcji namiotowej, nad prezbiterium dwuspadowy przechodzący w namiotowy pokryty w całości blachą. Przed wejściem do cerkwi stoją dwa krzyże, jeden z nich pochodzi z 1927 roku i upamiętnia misję a drugi postawiono w 1938 roku z okazji obchodów 950-lecia chrztu Rusi.

Wewnątrz interesujący, pięciorzędowy, bogato rzeźbiony, pozłacany ikonostas wykonany w 1877 roku przez Romana Rychlickiego ze Żmigrodu. Powstała 10 lat później, w 1887 roku, polichromia jest dziełem wybitnych malarzy, braci Pawła i Jana Bogdańskich z Sambora. W cerkwi znajdują się również ikony z poprzedniej cerkwi z Pielgrzymki. Wśród nich, bardzo czczona przez wiernych, Ikona Matki Bożej namalowana na płótnie i następnie naklejona na stare «Carskie Wrota» pochodzące prawdopodobnie z ikonostasu pochodzącego z XVI wieku. Ikona ta według ustnych przekazów przywędrowała z Moraw około 1649 roku.

Godny uwagi jest grób Pański z 1684r wykonany przez miejscowego księdza Maksyma i jego syna Mateusza. Ma formalny kształt grobu, na czterech rogach wznoszą się filary dźwigające kamień grobowy, a na czterech rogach kamienia grobowego filary dźwigające strop nieba, na którym wznosi się godło Zbawiciela – Krzyż Pański.

Część ikon ze starego ikonostasu przechowywana jest w muzeum w Łańcucie.

Od momentu erygowania parafii prawosławnej w 1960 roku aż do roku 1966, parafię obsługiwali księża delegowani przez metropolitę w Warszawie. Wśród nich byli min. ks. Jerzy Klinger oraz ihumen Sawa (Hrycuniak), obecny metropolita Warszawski i całej Polski.

Джерело: [2005 р.]

Вкладені елементи

Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Загальний вигляд з позиції С3
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Вигляд з позиції А3
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Вигляд з позиції А3
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Загальний вигляд з позиції С2
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Хрест біля церкви
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Хрест 2 біля церкви

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 294

Модифіковано : 31.01.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.