Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Про справу не говори з тим, з ким можна, а з ким треба

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Ольга Кролевець

264.1. Житловий будинок, 1838 (архіт.).

Вул. Хорива, 5. На червоній лінії забудови вулиці, неподалік від головного входу у церкву Миколи Притиска.

Споруджений за проектом арх. Л. Станзані у формах, близьких до зразкових фасадів, рекомендованих для забудови міст Російської імперії.

Бічні одновіконні цегляні об’єми, над якими були дерев’яні веранди (тепер розібрані), вірогідно, належать до 2-ї пол. 19 ст. Тоді ж з боку торцевого фасаду з’явилася двоповерхова дерев’яна галерея на цегляних стовпах. 1989 проведено реставраційні роботи.

Двоповерховий зі склепінчастими підвалами, цегляний, тинькований, у плані прямокутний. Перекриття пласкі дерев’яні, дах вальмовий по дерев’яних кроквах, критий бляхою. Первісно мав анфіладне дворядне внутрішнє планування, кахляні білі груби та ліплений декор в окремих приміщеннях.

Вирішений у стилі класицизм. П’ятивіконний головний фасад, центральну частину якого виділено тривіконною розкріповкою, має симетричну композицію. Перший поверх у бічних частинах рустований. Вікна прямокутні, на першому поверсі із замковими каменями, на другому оздоблені різноманітними сандриками: трикутним – у центрі, прямими – над бічними вікнами, у вигляді напівциркульних архівольтів – на флангах фасаду. Чотири вікна на другому поверсі бічного фасаду завершено прямими сандриками. Поверхи відокремлено по горизонталі пласким гуртом. Вікна другого поверху в межах розкріповок об’єднано підвіконним гуртом, під фланговими вікнами влаштовано прямокутні ніші. Звис дерев’яного вінцевого карниза спирається на дощані мутули.

Будинок – характерний зразок житлової забудови Подолу 1-ї пол. 19 ст. Тепер перебуває на реконструкції.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 652 – 653.