Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш
ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

1999 р. Звід пам’яток Києва

Михайло Кальницький, Ольга Ястребова

Особняк 1910 – 11 рр., в якому проживав Бабель І. Е.

(архіт., іст.).

Вул. Вєтрова, 21.

На червоній лінії забудови вулиці. Зведений за проектом арх. Г. Ледоховського у стилі модерн для лікаря М. Трофимова. У 1950-і pp. первісний триповерховий об’єм з мезоніном зазнав змін: добудовано четвертий поверх, з семи балконів на фасаді залишилося три. Чотириповерховий, цегляний, з підвалом, тинькований, цоколь облицьовано тесаним гранітом, односекційний, план складної конфігурації, асиметричний. У тектоніці головного симетричного фасаду переважають вертикальні членування – вузькі потрійні вікна з тонкими простінками, центральний овальний у плані еркер, бічні розкріповки. Своєрідним декоративним елементом фасаду є темний рустований цоколь з віконними прорізами напівпідвальних приміщень. Виразну пластику формує чергування об’ємів, що западають і виступають. Суворі геометричні лінії фасаду оживляють вишуканість декору, парадний вхід, фланкований спареними колонами. Над входом – маска, трохи вище на витонченій модерній огорожі невеликого балкона вензель власника будинку – «Т. Н. П.». Первісно у фризі лівого ризаліту містилася барельєфна композиція на міфологічний сюжет (втрачено при надбудові). В інтер’єрі збереглися деякі ліпні деталі й оригінальні металеві ґрати сходових огорож. Будинок – один з найкращих зразків архітектури модерн в забудові міста.

У квітні – серпні 1915 р. в будинку мешкав Бабель Ісак Еммануїлович (1894 – 1940) – письменник, кіносценарист. У цей час навчався у Київському комерційному інституті.

До зведення наявної споруди на цій ділянці містився будинок, в якому 1895 – 97 рр. і в травні 1899 р. проживала українська поетеса Леся Українка.

Гіляров С. Архітектура Києва передвоєнної доби // Соц. Київ. – 1936. – № 4;

Кальницький М. Студент Бобель і письменник Бабель // Прапор комунізму. – 1989. – 24 жовт.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 1999 р., т. 1 (Київ), с. 240.