Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

2008 р. 1350-річний дуб ледве охоплюють п’ятеро людей

Олена Власова

Дата: 01.06.2008

Найстаріше дерево України росте в урочищі Юзефін Рокитнівського району на півночі Рівненщини. Це 1350-річний дуб-велетень, який за поважний вік називають ”деревом князя Ігоря”. Стовбур ледве обхоплюють п’ятеро людей.

Дуб стоїть у лісі між селищами Глинне та Березове. Щоб побачити його, треба виїхати з райцентру в напрямку сіл Вежиця, Переходичі або Дроздинь. Автобуси ходять кожні дві-три години. Найближча зупинка до дуба – на 40-му км від Рокитного, біля жіночого монастиря Іверської ікони божої матері. Квиток із райцентру до монастиря коштує 8 грн. Якщо їхати з Рівного – 22-23 грн.

Лісівники огородили дуб парканом із табличкою.

– Це – благодатне місце. Тут душа очищається, а дерева живить Божа Сила, – вважає матушка Ніколая, 31 рік. – Тому дуб стільки часу росте і нічого йому не робиться. Інколи воджу до нього паломників і туристів.

Жіночий монастир в урочищі відкрили 11 років тому. Кажуть, у середньовіччі над цим місцем в небі з’явився православний хрест. Селяни бачили над дубом золоту печатку і якісь букви, але не змогли їх прочитати.

Дерево має в обхваті 8,5 м. Неподалік ростуть трохи тонші дуби, віком по 500-600 років.

– Улітку він ще зеленіє. Але сили вже не ті, – шкодує 42-річний Петро Варчук з села Глинне. – Старе дупло довелось цементувати, щоб не трухлявіло. А місця, куди б’є блискавка, замазуємо глиною.

Найстаріше дерево занесене до Книги рекордів України. У висоту воно сягає 20 м. Кілька років тому дуб ледве не загинув. Група туристів розпалила багаття біля самих коренів. Лісівники вчасно побачили вогонь.

Матушка Ніколая розповідає, що два роки тому над районом пройшов сильний буревій. У сусідніх селах позривало черепицю з дахів, позносило хліви, туалети. А обитель і ліс не зачепило.

– Монастирські молитви захищають усе в радіусі 40 кілометрів, – запевняє черниця. – У нас теж буває негода, але не така сильна. Дерева стогнуть, проте не ламаються.

Ані вовки, ані кабани в урочищі не з’являються. Люди вірять, що це місце оберігає Божа Матір.

– Її образ бачили кілька віків тому, а потім перед війною. Богородицю оточувало сяйво, вона простерла руки над лісом, – розповідає 48річна Валентина Рудниченко з села Березове. – Після цього образ зник, а благодать зосталась.

Жінка приїхала в монастир по освячену просвиру і свічки. Каже, в 1960-ті роки навколо дуба стояла пилорама, їдальня для робітників і кілька хат. Неподалік був продуктовий магазин.

– Малою бігала туди за цукерками, – згадує Валентина. – А потім пилораму закрили, хати і магазин зруйнували. Лише в 1997-му в лісі поставили два вагончики. Привезли кількох черниць і стали будувати церкву.

У давні часи в цих краях збирали данину дружинники князя Ігоря, який правив у X cт. У 1860-1870-х ліси вирубували польські та німецькі колоністи. Дуба не зачепили. Нині туристи стають навколо дерева й беруться за руки.

– Дуб – енергетично найсильніше дерево, – навчає Рудниченко. – Чим старіший, тим більше лікує.

Поліщуки досі кладуть дубове листя в ліжко до немовлят. Кажуть, діти виростають здоровими та міцними.

Джерело: “Газета по-українськи”

У дубі зробили дверцята. Найстарішим дубом у світі називають Стелмужський. Він росте в селі Стелмуже Зарасайського району Литви. Дерево посадили понад 1500 років тому. Воно має 23 м у висоту та 13,5 у діаметрі. Коли дуб почав засихати, вчені розрізали деревину і вичистили з неї гниль. Аби довше простояв, кору та середину обробили консервантами, а дупло забили бляхою. Потім у стовбурі зробили дверцята, щоб лісівники стежили за здоров’ям дерева. Вони розташовані за 4 м від землі.