Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Про справу не говори з тим, з ким можна, а з ким треба

Богдан Хмельницький

?

Українці в Катовицях

Іван Парнікоза

Катовиці (пол. Katowice, нім. Kattowitz, сіл. Katowicy; у 1953—1956 — Сталіногруд, Stalinogród) — місто в Польщі, центр Сілезького воєводства. Чисельність населення становить 321 163 осіб (разом з агломерацією — 3 487 000 (2004)). Місто розташоване на півдні Польщі, в історичному регіоні Сілезія, на річках Клодниця та Рава. З 1999 року Катовиці стали центром Сілезького воєводства, у 1975—1998 роках було центром Катовицького воєводства. Катовиці — центральне місто Верхньосілезького індустріального району і головне місто Верхньосілезької агломерації.

Перші українці могли з'явитися у Катовицях ще до відновлення незалежності Польщі (1918 р.) для роботи на численних підприємствах агломерації.

На Гарнізонному цвинтарі Катовиці-Муховець на вул. Meteorologów знаходяться поховання козаків Армії УНР: Степана Гарника солдата армії УНР, учасника III сілезького повстання (1902–1921), Карпа Грицюка – солдата армії УНР, учасника III сілезького повстання (1921) (пом.1981), Андрія Кравчука – солдата армії УНР, учасника III сілезького повстання (пом. 1981), Максима Яківчука – солдата армії УНР, учасника III сілезького повстання (1921) (пом. 1923), Олекси Максим’юка – солдата армії УНР, учасника III сілезького повстання (пом. 1933), Івана Малейчука (пом. 1928), Леонтія Чабана – солдата армії УНР (помер 3.5.1917). На Гарнізонному цвинтарі в Катовицях похований капітан польського військового флоту Роберт Ошек. Він приймав участь в війні з більшовиками, спочатку як командир канонерки „Pancerny I”, а з 17 серпня 1920 р. як командир монітору „Mozyrz” Пінської військової флотилії, яка базувалася в Києві.

На католицькому кладовищі (вул. Sienkiewicza) є могила Олександра Притики (1895—1971), сотника Армії УНР, громадського діяча в Польщі (Sektor II, kwatera 1615).

З 1928 р. науковим радником та керівником дослідної лабораторії металургійного заводу «Байльдон» у Катовицях був відомий український металург та громадський діяч Іван Фещенко-Чопівський. Будівіл цього заводу збереглися і посьогодні. У 1945 р. у Катовицях Фещенко-Чопівський був викрадений органами НКВС.

У місті наявний радянський військовий цвинтар

В Сілезькому музеї в Катовицях () наявні дві надзвичайно цікаві колекції мистецтва. Одна колекція 1800-1945 рр., в якій наявні полотна Яна Матейки, Юзефа Хелмонського, Станіслава Виспянського, Юзефа Мехофера, Яцка Малчевського, Леона Вичулковського та народженого в Україні Яна Станіславського. Усі ці майстри значну увагу в своїй творчості приділяли Україні. В другій колекції сучасного мистецтва після 1945 р. можемо знайти кілька робіт польсько-українського художника, професора Краківської академії мистецтв Юрія Новосільського. 7 його робіт експонуються тут в контексті краківської групи. На особливу увагу заслуговують "Пляж (великий)" – 1979 р., два "чорні акти": "Напівакт" (1978) і "Бульвар сонця що заходить", 1986 р., мертва фантазійна натура 1986 р., а також "Жінка в окулярах", 1972 р. У Катовицях відбулося 3 виставки робіт художника.

З 1958 р. у місті функціонує українська греко-католицька парафія Успіння Богородиці. Спочатку вона діяла при костелі Матері Божої помічниці вірним на Вельновцю , каплиці сестер Найсвятішої Марії на . тут відбувається регулярне, що два тижні відправлення богослужіння. Потім богослужіння відбувається у маріацькому костелі (Kościół Rzymskokatolicki p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP) на . Пізніше і до нашого часу вона діє в каплиці св. Йосипа при гарнізонному костелі по . Першим настоятелем парафії був о. Микола Денько. Він закладає хор. На місці йому допомагали активні парафіяни Степан Лемішко та Шимон Вербовський. В 1970 р. у Кракові з’явився як помічник настоятеля – сотрудник – отець Юліан Гбур, з головним обов’язком обслуговування душпастерського осередка в Катовицях.

Наразі в парфії служить августіанець отець Шимон Янковський з Кракова. Наразі парафія налічує близько 40 родин, проте у великі свята і в неділі збирається 100-500 людей.

У хроніці УСКТ в Ельблонгу згадується участь Лесі Лемішко – молодої української співачки з Катовиць у концерт 15-ти річчя УСКТ в Гданську 9 травня 1971 р. у будинку культури Гданської судноверфі.

У місті наявна також вул. .

В 2022 р. у місті створено Міський пункт кризового втручання для українців . На відкрито пункт допомоги українським біженцям.

Джерела:

Корисна колекція планів міста:

Czerni Krystyna Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna. Wydawnictwo: Muzeum Miejskie w Tychach – 2022 – 268 s.

Іван Парнікоза, НІАМ «Київська фортеця».

Матеріали статті дозволяється використати відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike