Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину,
якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

Пам’ятки археології

Наталія Милованова, Євген Осадчий

Курган «Гостра могила» (археол.). 4,0 км на південний захід від смт. Велика Писарівка, ліворуч дороги комбікормовий завод – аеродром, за 0,7 км південніше тракторної бригади, в полі.

Відкритий Н.Миловановою у 1989, обстежений Є.Осадчим у 2007.

Насип має висоту 7,0 м, діаметр 50 м. На момент обстеження у 2007 курган задернований, розкопки не проводилися.

[Милованова Н. А. Отчёт об археологических исследованиях на территории Сумской области в 1989 г. / Н. А. Милованова // Архів ІА НАНУ. – ф. е. 1989/187. – № 142124097; Приймак В. В. Звіт про археологічні розвідки для «Зводу пам’яток історії та культури України» на території Сумської обл. у 2007 р. / В. В. Приймак, Є. М. Осадчий, 0. В. Коротя // Архів ІА НАНУ. – ф. е. 2007/229.]

Курган «Розкопана могила» (археол.). За 1,5 км на південний захід від південно-західної околиці смт Велика Писарівка та за 3,0 км на схід від східної околиці с. Ямне в урочищі Розрита Могила. Позначений на триверстовій карті Російської імперії сер. 2-ої половини 19 ст.

Виявлений Л.Білинською у 2009, обстежений Є.Осадчим у 2014.

Складається з трьох курганів. Насипи округлої, напівсферичної форми.

Курган-1 має діаметр 34 м. і висоту 1,0 м.

Курган-2 має діаметр 34 м і висоту 0,5 м.

Курган-3 має діаметр 40 м і висоту 1,3 м.

У сер. 19 ст. могильник нараховував 6 насипів і 1 майдан, що знаходився поряд з насипом кургану-1. На карті він зображений у формі підковоподібного насипу з проходом у північній частині. Висота майдану становила 3,0 м. Насип майдану повністю зруйнований. Від нього залишилася лійкоподібна яма округлої форми діаметром 25 м і глибиною 1,2 м.

[Літератури не виявлено.]

Поселення-1, багатошарове (археол.). 2,0 км на південний захід від околиці селища, схили першої надзаплавної тераси лівого берега р. Ворскла.

Відкрите А.Обломським та Р.Терпиловським у 1989, обстежене Є.Осадчим та О.Кравченком у 2010.

Розміри поселення – 150 х 40 м. Потужність культурного шару становить 1,0 м.

Підйомний матеріал – ліпна кераміка епохи бронзи (зрубна культура), черняхівська гончарна кераміка, заготовка для пряслиця з стінки античної амфори, фрагмент скляного римського кубка. Матеріали досліджень зберігаються в Сумському обласному краєзнавчому музеї.

[Обломский А. М. Отчёт о разведках на территории Сумской области в 1989 г. / А. М. Обломский, Р. В. Терпиловский // Архів ІА НАНУ. – Р. І, 1989/68. – С. 16 – 17.]

Поселення-2, багатошарове (археол.). 1,25 км на південний захід від околиці селища, схили першої над заплавної тераси лівого берега р. Ворскла.

Відкрите А.Обломським та Р.Терпиловським у 1989, обстежене Є.Осадчим та О.Кравченком у 2010.

Розміри поселення – 500 х 100 – 60 м. Потужність культурного шару становить 1,0 м, розораний на глибину 0,3 м. Концентрація матеріалу середня, в межах підвищення – висока. Підйомний матеріал – черняхівська гончарна кераміка, фрагмент ліпного горщика та точильний камінь. Матеріали досліджень зберігаються в Сумському обласному краєзнавчому музеї.

[Обломский А. М. Отчёт о разведках на территории Сумской области в 1989 г. / А. М. Обломский, Р. В. Терпиловский // Архів ІА НАНУ. – Р. І, 1989/68. – С. 17.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. . – К.: 2017 р., с. 328, 331.