Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимирового тризуба

Богдан Хмельницький

?

Українські сліди в Сантьяго та Чилі

Іван Парнікоза

Національний історико-архітекутрний музей «Київська фортеця»

В далекому латиноамериканському мегаполісі залишили сліди наші співвітчизники. Українські сліди в Сантьяго де Чилі. Прогуляємося?

«Ми перебралися через низький кряж, який відділяв Гитрон від великої рівнини, на якій стоїть Сантьяго. Звідси відкривалося вражаюче видовище: зовсім гладенька поверхня, місцями вкрита заростями акації і місто вдалині. Розташоване горизонтально біля самого підніжжя Анд, сніжні піки яких сяяли в вечірньому сонці…»

Ч. Дарвін

В 2018 р. зміна логістики Українського національного антарктичного центру з Аргентини на Чилі знову привела мене до цієї країни. Вперше довелося відвідати цю надзвичайно цікаву гірську країну важкого 2014 р., проте нагоди побачити столицю Сантьяго тоді не видалося (див. ). Залишалося лише насолоджуватися краєвидом цього міста, яке займає велику улоговину в долині р. Мапоче в передгір’ї Анд з борту літака. Вражаючий конгломерат будівель, які виросли на місці невеликої іспанської колонії на землях місцевих індіанців. Розлогий та неозорий великий Сантьяго. Ось що з приводу нього говорить довідник: Сантьяго (також Сантьяго-де-Чилі, Великий Сантьяго, ісп. Santiago de Chile) – столиця Чилі. Адміністративний центр Столичної області та провінції Сантьяго являє собою об’єднання 37 розрізнених комун без єдиного органу управління. Населення складає 5,4 млн осіб (2002), або 36% населення країни. Сантьяго – одне з найбільших міст Південної Америки. Г-м, цікаво. Але сухих рядків довідника замало. Хочеться власними очима оглянути давню колоніальну частину міста, його старовинні будівлі, відчути ритм цього латиноамериканського мегаполісу. Хочеться поглянути на нього з верхівки домінуючої наді містом гори Сан-Кристобаль, що дозволяє відчути що ти майже в Андах. Про що це велике місто може розказати нам, випадковим прибульцям з далекої Європи? О, багато цікавого пам’ятають стіни старого форту на горі Санта-Лючія та склепіння старовинного кафедрального собору. Проте якщо згадати, що на вулицях Сантьяго можна знайти сліди пов’язані з нашою країною та представниками нашого народу, подорож вуличками гомінкого перенаселеного міста стає ще цікавішою. Спробуємо пошукати?

***

Стара частина Сантьяго розташована в районі центральної площі Зброї. Саме тут, поблизу найстаріших колоніальних будівель знаходиться і найстаріша пам’ятка столиці Чилі пов’язана з нашими співвітчизниками. Це будівля Про що пам’ятає ця велична будівля з двома рівнями аркад на фасаді? Чий голос звучав її цій просторій залі?

Першим задокументованим українським слідом в Сантьяго та Чилі є перебування тут навесні 1897 р. під час гастролів відомої української оперної співачки Соломії Крушельницької Впродовж п’яти місяців вона з величезним успіхом виступала на сцені саме цього театру в серці Сантьяго. Донині збереглися рецензії на вистави опер “Аїда”, “Бал-маскарад” Дж. Верді, “Фауст” Ш. Ґуно, “Манон Лєско” Дж. Пуччіні, “Жидівка” Ф. Галеві за участі С. Крушельницької, в яких музичні критики високо оцінювали прекрасний голос, статуру, артистизм, природну дикцію, чистий тембр молодої співачки. Перебування Соломії в Сантьяго та її виступи слід увічнити меморіальною дошкою на фасаді театру.

У цій подорожі Соломію Крушельницьку супроводжувала її сестра Олена, яка залишила детальні спогади про перебування в Сантьяго, рукопис яких зберігається у фондах Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької. Ось що вона пише:

«Так ми заїхали до пристані Вальпарайзо, звідти – залізницею до Сантьяго».

І зараз Вальпараїсо головний порт Чилі, звідки залізниця веде до Сантьяго.

«У Сантьяго привітали нас музикою. Усі посідали на кінні повозки і поїхали до готелю, де заквартирували всю трупу. Соломії та мені приділили дві кімнати та спальню і гостинну з фортепіаном і балконом. Ми були перевтомлені дорогою. Контракт запевнював нам три дні відпочинку. Але вже по двох днях просили дуже, щоби Соломія виступила як перша зі всіх сопранів. То була “Аїда”. Виступ увінчався великим успіхом. По першому акті прийшли директори тамошнього театру, висказали Соломії слова найвисшого признання та вдоволення».

Але продовжимо читати спогади: «Було таке. В першому акті приключилось, що Соломії під час молитви і поклону впала корона з голови. Це не вплинуло зле на успіх. Коментували, що то добрий знак, що поклонилася їх землі. Потім йшли опери з чим раз більшим успіхом Соломії. Газети поміщували портрети Соломії на перших сторінках та суперлятивні рецензії».

«У Сантьяго ми ходили часто на проходи. Була там зима, а в нас літо. Зима була легка, без снігу. Місто зі старими і новими домами на переміну. Через місто з обох боків доріг були викопані рови, якими плила вода. З міста видно було гори Кордилієри. Ми часто ходили в добру погоду поза місто. З нами як провідники ходили директори театру. Говорили ми по-італійськи, вони – по-еспанськи, але розумілися. Були то люди культурні, заможні, впливові. Природа не пригадувала ні Італії, ні України. Бачили, “де росте перець” на деревах. Також росли високі агави, а на них великі червоні квіти. В горах живуть лями. Ми привезли собі звідтам покривала на ліжка з їх хутра (скіра з шерстю) дуже легкі і теплі – “вікуни”, покриті з-під споду сукном. Такі “вікуни” дістала кожна сестра.

Жінки в місті одягалися як в Європі, але не носили капелюхів, тільки чорні гаптовані великі хустки. Великий вплив там мали священики, вони були думки, що жінкам ходити в капелюхах не годиться. Містом часто йшли церковні процесії зі статуями святих. Ми дивилися на них з нашого балкону».

Розглядаючись навколо театру можна помітити, що з того часу Сантьяго сильно змінився, а священики вже не мають такого впливу на жінок в капелюхах…

Невелика, але досить активна діаспора українців утворилася в Чилі 1948-49 рр., коли в цю країну приїхало близько 300 українців з таборів для біженців та переміщених осіб у Європі. Серед іммігрантів домінували кваліфіковані робітники. На початку 1949 р. вони об’єдналися у потужну громаду, яка розгорнула помітну культурну та громадську діяльність. Того ж року утворено парафію української греко-католицької церкви.

Під керівництвом Л. Гіжевського створено змішаний хор, який виступав не тільки на зібраннях громади, але й поза нею і відіграв значну роль у поширенні інформації про Україну в чилійському суспільстві. Хор часто виступав у чилійських монастирях у присутності достойників католицької церкви, в університетах. Неодноразово брав участь у фестивалях у вищезгаданому театрі Сантьяго (цю обставину теж слід згадати на меморіальній дошці), його виступи кілька разів транслювало чилійське радіо.

В економічному сенсі українські громадяни облаштувалися добре. Багато з них працюючи, навіть у позаробочий час, стали забезпеченими людьми. Більшість оселилися у Сантьяго та його приміській зоні. Решта в Темуко, Консепсйоні, Осорно та ін. Однак у 1950-х рр. значна кількість українців емігрувала з Чилі до Канади та Аргентини. Українська організована громада перестала існувати. Частина українців асимілювалася в чилійському суспільстві. Так, українське походження мають Фелікс Шварцман-Туркенич– чилійський філософ, Федора Аберастурі – піаніст, – міс Чилі 2008 р. та Сергій Літвяк – воротар збірної Чилі з футболу. Останній входив до складу тієї зіркової команди, яка виграла Кубок Чилі з футболу в 1954-му.

Утім, безумовно, найбільш відомою та значною постаттю для Чилі є аргентинський дипломат українського походження якого називають латиноамериканським Шиндлером. Роберто народився в Аргентині, куди його родина емігрувала з України у 1890-х рр. Попри незначні статки батьків, йому вдалося здобути хорошу освіту, вивчити кілька мов та виїхати на стажування до Європи, де він почав працювати у Міжнародних організаціях. Звідти молодого дипломата направили до Чилі. 11 вересня 1973 року у цій латиноамериканській країні відбувся військовий переворот, на хвилі якого до влади прийшов Августо Піночет, встановивши жорстку диктатуру та впровадиши численні репресії. Завдяки своєму дипломатичному статусу та роботі із Міжнародними правозахисними організаціями, Роберто Козаку вдалося перетворити власний офіс на місце для переховування втікачів від переслідувань та тих, хто виступав проти жорстокостей режиму. Попри численні збройні обшуки, за свідченнями істориків, у ті нелегкі часи Козаку вдалося врятувати близько 33 тис. осіб, забезпечивши їх виїзд із країни. Відомо, що Роберто Козак помер в Буенос-Айресі в 2015 р., де він і похований (необхідно встановити де саме). Згадки про цю непересічну особистість можна також знайти у чилійському

Нова хвиля еміграції до Чилі розпочалася з розпадом СРСР та погіршенням матеріального становища українців на батьківщині. Чимало новоприбулих українців не мають звязків із іншими представниками громади, але переважна більшість українців очно чи заочно знайомі та знають, хто де живе та чим займається. Звісно, є такі, які надають перевагу стосункам тільки з чилійцями, проте переважна більшість охоче знайомиться і зустрічається зі співвітчизниками. Чилійські українці – це люди здебільшого з вищою освітою, які мають постійну роботу або власний бізнес. Можливо тому вони мають час і бажання спілкуватися, зустрічатися, ділитися книгами або домашніми стравами.

Відомо, що на 7-річницю незалежності України в 1998 р. Посол України в Аргентині та за сумісництвом в Чилі мав зустріч з місцевими українцями. В цей же рік Сантьяго-де-Чилі та Київ стали містами побратимами. При цьому на центральний вулиці Сантьяго ( ) відкрили площу Києва. Тут розмістили композицію скульптора Франциско Гасітуа «Міст до Києва» (Monumento conceptual «Puente hacia Kiev»), яка зазнала нападу вандалів. Дощечку із назвою скульптури було викрадено, на пам’ятнику з’явилися графіті, а вздовж вулиці, на якій розташований монумент, простяглася широка траса. У Києві, як відомо, на Оболоні створили площу Сантьяго-де-Чилі з величною композицією у формі герба цієї держави.

Українсько-чилійську договірно-правову базу у сфері культурно-гуманітарного співробітництва складають міжурядова Угода про співробітництво в галузі культури, освіти, науки (набула чинності 1 листопада 1997 р.), а також Угода про відносини дружби та співробітництво між містами Київ і Сантьяго (05.08.1998), Меморандум про поглиблення відносин від 08.09.2000, Договір про дружбу і співробітництво між містами Одеса і Вальпараїсо (21.06.2004).

У сфері міжуніверситетської співпраці у 2008 році було підписано угоду про співпрацю між Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна» м. Київ та Столичним технологічним університетом Сантьяго.

30 травня 2013 року в м. Київ у ході двосторонніх українсько-чилійських політичних консультацій відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України при МЗС України та .

На сьогодні українсько-чилійське культурно-гуманітарне співробітництво має обмежений характер, зважаючи на географічну віддаленість та нечисленність вихідців з України і етнічних українців, які проживають в Чилі. Проте, у квітні 2009 р. за сприяння Академії ім. Андреса Бельйо Чилі відвідав з гастролями відомий на світовому рівні український піаніст-віртуоз Віталій Писаренко (ще необхідно встановити в яких залах він концертував). У травні 2010 р. відомий український скрипаль, переможець багатьох міжнародних конкурсів Дмитро Ткаченко взяв участь у якості соліста у четвертому концерті офіційного сезону Чилійського симфонічного оркестру, що отримало широкий позитивний розголос у місцевий пресі (так само необхідно встановити, в якій залі він виступав).

Позитивний результат мало цільове поширення Посольством України в Аргентині (посол за сумісництвом виконував ці ж функції в Чилі) інформації про ІІ Київський міжнародний кінофестиваль, який відбувся у травні-червні 2010 р. – у конкурсній програмі фестивалю взяла участь кінокартина «Залишені» чилійського режисера Д. Контрераса, подорож якого до України також отримала позитивний відгук у місцевій пресі.

Потенційно сприятливим фактором розвитку чилійсько-українського культурно-гуманітарного співробітництва була діяльність Почесного консульства України в Чилі. Так, у 2008 році за його сприяння, було організовано проведення в Сантьяго Міжнародної акції «Незгасима свічка» присвяченої відзначенню 75-ї річниці Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. В рамках акції в центральному кафедральному соборі чилійської столиці було організовано поминальне богослужіння. Також в престижному проведено тематичну конференцію, а на центральній площі столиці – площі Зброї – розміщено експозицію плакатів «Страта голодом: невідомий геноцид українського народу».

Кафедральний собор Сантьяго (заснований 1561 р.), де було організовано поминальне богослужіння в пам’ять про жертви Голоду 1932-33 рр.

Зазначені заходи викликали жвавий інтерес мешканців та гостей столиці. Окрім того, за ініціативи Почесного консула України в Чилі в 2009 році було створено інформаційний іспаномовний веб-сайт української громади в Чилі

Важливою подією міждержавного рівня стало проведення в Україні у вересні 2010 р. першого в історії товариського матчу між збірними командами з футболу України та Чилі у Києві. У зв’язку з цим, Україну відвідала чисельна група журналістів провідних чилійських ЗМІ. Проведення зазначеного заходу спричинило появу значної кількості публікацій про Україну у чилійських, аргентинських, парагвайських та уругвайських ЗМІ.

Натомість, у жовтні 2010 року Чилі відвідала знімальна група провідного вітчизняного телевізійного каналу «Інтер» у зв’язку з резонансною рятувальною операцією на шахті Сан-Хосе.

У лютому 2011 року вітчизняна група «АРМІЯ» вперше представила Україну на престижному

У червні 2011 року Посольством України в Аргентині було надано інформаційно-консультативне сприяння організаторам виставки творів відомої чилійської художниці українського походження Дінори Дудчицької, проведення якої відбулося у 2012 році (де вона відбулася ми поки не встановили).

З 10 до 14 липня 2013 року в м. Донецьк відбувся чемпіонат світу з легкої атлетики серед юнаків. Участь у цьому чемпіонаті взяла делегація збірної команди Чилі.

5 та 6 жовтня 2013 року в м. Вальпараїсо виступав український театр пластичної комедії «Мімікрічі». Спектакль під назвою «Паперова війна» викликав неабиякий інтерес серед чилійців.

Тривалий час українською громадою ніхто не опікувався, оскільки безпосередньо в Чилі не існувало Посольства України. Цим вдало скористалася Російська Федерація, яка залучала українців до заходів, які проводила Координаційна рада російських співвітчизників. Також українці частіше зустрічалися в Посольстві Росії в Чилі, ніж будь-де. Тож не дивно, що з початком Російської агресії в Криму та на Донбасі стався розкол серед і так маленької громади.

Останніми роками активізувати діяльність в Чилі намагалося Посольство України в Аргентині, очільник якого є Послом України в Чилі за сумісництвом. 22 травня 2014 року було засновано Чилійсько-українську інтеграційну палату. Ініціаторами заснування Палати стали чилійські бізнесмени та українці, які проживають у Чилі. Головною метою Палати було задекларовано налагодження співробітництва, економічних і культурно-освітніх зв’язків між Україною та Чилі шляхом сприяння інформаційному обмінові та розкриттю можливостей співпраці у сферах торгівлі, культури, освіти та спорту. Палата мала функціонувати як координаційний майданчик не лише для обговорення та аналізу проблем і перешкод двосторонньої інтеграції, а й для пошуку ефективних рішень. Чилійсько-українська інтеграційна сприяла створенню та укріпленню позитивного іміджу України в Чилі. На жаль, після кількох років роботи Палата призупинила своє існування.

Станом на 2017 рік у громади залишалися значні проблеми: відсутнє окреме місце для ініціативної групи та активістів української діаспори; немає української школи, бібліотеки, магазина українських продуктів. Спілкування відбувається через Інтернет, зокрема блоги українських активістів.

Відкриття Відділення Посольства України в Аргентинській Республіці в Республіці Чилі

Подальшому зміцненню двосторонніх зв’язків між Україною та Чилі, покращенню інтеграції українців в Чилі сприяє відкриття у березні 2018 року Дипломатичної місії України в Сантьяго та Українсько-чилійської палати з питань торгівлі та туризму.

10 березня 2018 року у м. Сантьяго-де-Чилі за адресою

відбулася урочиста церемонія відкриття Відділення Посольства України в Аргентинській Республіці в Республіці Чилі – першого українського дипломатичного представництва в Чилі.

Відкриваючи церемонію, від імені Уряду Чилі виступив представник МЗС Чилі Маріо Луїс Сільва, який підкреслив, що відкриття української дипломатичної місії є важливим етапом у розвитку двосторонніх українсько-чилійських відносин, оскільки дозволить надати новий поштовх розвитку взаємин в усіх сферах.

У свою чергу, Заступник Міністра закордонних справ України Сергій Кислиця також висловив переконання, що відкриття української установи сприятиме активізації співпраці між сторонами: «Враховуючи важливі реформи, які наразі відбуваються в наших країнах, тепер ми маємо додатковий інструмент інтенсифікації наших відносин – передусім, у торговельній, інвестиційній та науково-технологічній сферах, де існує значний потенціал для розвитку співпраці». У відкритті Відділення Посольства України в Аргентинській Республіці в Республіці Чилі також взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в Аргентинській Республіці (за сумісництвом у Чилі) Юрій Дюдін, члени дипломатичного корпусу, акредитовані в Сантьяго, та чисельні представники української громади Чилі, які спеціально приїхали на цей захід не тільки з Сантьяго, але й з інших міст країни.

Головою Відділення є Тимчасовий повірений у справах України в Республіці Чилі – дипломат Віталій Цимбалюк. Його становлення тісно пов’язане з Чилі, адже у 2016 році він закінчив вже згадувану Дипломатичну академію Чилі імені Андреаса Бельйо (м.Сантьяго, Чилі). При цьому він проживав у Сантьяго на розі .

Задачі нового Відділення дуже важливі – відшукати та об’єднати українську спільноту Сантьяго та усієї країни. Обслуговувати її потреби, зокрема видавати необхідні документи.

Перший біометричний паспорт виданий громадянину України в Чилі, травень 2018 р.

При Відділенні започатковано недільний гурток для навчання дітей українською мовою, що є першим кроком для збереження мови та спробою консолідації спільноти. Планується пошук священика та започаткування парафії. Поки що українці змушені користуватися послугами або або

Дипломатична місія займається також пошуком місць та особистостей, пов’язаних із українською культурою, як у Сантьяго, так і по всій країні. Адже відкритим залишається питання розташування місць історичної пам’яті пов’язаних з найстаршою діаспорою. Зокрема невідомо скільки могил українців збереглося на кладовищах Сантьяго та інших міст країни, та де похований офіцер УНР, емігрант який помер в Сантьяго. /p>

Необхідне також облаштування українських меморіальних місць. Зокрема планується створення нової площі присвяченої дружнім відносинам між Чилі та Україною із відповідним монументом, який має бути розташований в презентабельному районі. За рахунок коштів приватного бізнесу планується встановити в Сантьяго пам’ятник Тарасу Шевченку. До роботи над ним готовий підключитися український скульптор Михайло Левченко, один із витворів якого зберігається у

Представники АНТК «Антонов» на авіаційному салоні Чилі, який проходив в

Також, одним із завдань Дипломатичної місії України в Чилі є представництво та захист українських національних інтересів, в тому числі, шляхом налагодження контактів між різними державними та бізнесовими організаціями. Надзвичайно цінним для України є досвід гарних платних доріг, співпраця в галузі космосу, атомної енергетики, авіації та астрономії (Чилі має найкращу оглядовість та найбільш потужні високогірні обсерваторії). При підтримці представництва переговори з чилійськими партнерами ведуть «Біофарма», АНТК «Антонов» (нещодавно це підприємство прийняло участь в престижному авіасалоні, запланований візит до Сантьяго літака «Мрія»). Зроблено все необхідне, щоб чилійські компанії могли брати участь у тендерах на основі національної системи «ProZorro». Організовано групу дружби в чилійському та українському парламентах.

Віталій Цимбалюк та Анна Черевко – працівники Відділення Посольства України у Аргентинській Республіці в Республіці Чилі з групою українських зимівників та сезонників 23-ї української антарктичної експедиції в аеропорті Сантьяго, березень 2018 р.

Важливу перспективу має також співпраця в галузі Антарктики. В Чилі цим питанням займається МЗС. В Україні Національний науковий антарктичний центр підпорядковується Міносвіти та науки. Вже у 2018 р. Відділення надало неоціненну допомогу під час ротації 22-ї та 23-ї Українських антарктичних експедицій. На зворотному шляху частина сезонної експедиції застрягла через страйк авіаліній у Сантьяго. Завдяки підтримці Відділення усіх українських вчених було поселено у затишний де вони перебували до відльоту на батьківщину.

Готель Манкеуе в Сантьяго де перебував сезон 22-ї Української антарктичної експедиції

В складі представництва поки що тільки дві людини. Проте скоро буде і третій працівник, тож сподіваємося команді В. Цимбалюка вдасться розгорнути заплановану активність та домогтися створення в Чилі повноцінного посольства.

***

Ввечері стомлене осіннє сонце ховається за Анди. Його останні промені сяють на поверхні скляних велетнів – хмарочосів Сантьяго. За час нашого вимушеного перебування в Чилі нам вдалося переконатися, що тут живуть дуже дружні люди з подібним до українського менталітетом. Вони багато разів допомагали нам у складних ситуаціях та знайомили нас зі своєю чудовою країною. Тож не дивує, що ця земля стала гостинним домом для багатьох українців. Хочеться сподіватися, що ті зміни, які відбулися в організаційному житті чилійських українців, призведуть до їх згуртованості та відданості обом своїм країнам: як їх безпосередньому дому – Чилі, так і їхній матері – Україні.

ПС: На різдво 2018 р. українці Сантьяго зібралися разом на пікнік в .

Література

Трощинський В.П.. Шевченко А.А. Українці в світі. – // Україна крізь віки. Т. 15. К.: Альтернативи – с. 120.

Довідка у Вікіпедії: