Братська могила партизанів
Лариса Восьмірова
Братська могила партизанів, 1942 (іст.). Вул. Саєнка, кладовище, на відстані 80 м від бокового входу у 1-му ряді (навпроти будинку № 26).
Поховані 2 партизани партизанського загону ім. Сталіна, що був створений в листопаді 1942 в Могрицьких лісах на базі Могрицької, Юнаківської, Хотінської, Кияницької підпільних груп (командир В.Литвиненко – офіцер Радянської Армії, який вийшов з оточення; комісар М.Гончаренко – директор Низівської школи). Пізніше до них приєднались члени Битицької підпільної групи, після розгрому німцями партизанського загону в Нікольському лісі через зрадника. У січні 1943 загін почав діяти на території Сумського і Краснопільського районів. 11 березня 1943 за наказом Сумського підпільного обкому партії загін вийшов із ворожого тилу і був включений в діючу армію в 232-гу Сибірську стрілецьку дивізію, яка в цей час вела наступальні бої.
У 1956 на могилі встановлено металевий обеліск /1,32 м/ у формі паралелепіпеда з п’ятикутною зіркою на верхівці.
[Державний архів Сумської обл.. ф. П-4, оп. 3П, спр. 297, арк. 2, 4, 9, 39; Паспорти військових поховань м. Суми і Сумського району, спр. 158, Т. 1. Облікова картка № 48; Книга Пам’яті України. Сумська область. Т. 11. – Суми, 1996. – С. 36; Лукашенко И. Это был наш второй фронт // Ваш шанс. – 2002. – 30 октября (№ 44). – С. 14А.]
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. – К.: 2017 р., с. 1185.
