Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Ірина Тарутінова

486.15. Житловий будинок, 1897–98 (архіт.).

Вул. Саксаганського, 135/13. На розі з вул. Комінтерну.

Споруджено у садибі дворян, братів Коцеєвських майже одночасно і за єдиним проектом з будинком на протилежному боці вулиці (№ 106/11). Нагляд та керівництво роботами здійснив інж. І. Бернштейн. Використовувався як прибутковий житловий будинок з торговельними приміщеннями на першому поверсі.

Триповерховий з підвалом, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний. Перекриття пласкі, у підвалі склепінчасті.

Дах двосхилий, з бляшаною покрівлею.

Центральна сходова клітка мала світловий ліхтар.

Оздоблений у стилі історизм з елементами ренесансної архітектури. Композиційною домінантою виступає зрізана наріжна частина будинку, яку на третьому поверсі акцентовано балконом, оформленим у вигляді напівциркульної арки. Арку фланковано колонами композитного ордера й завершено аттиком з шатровою гранчастою декоративною банею. Невеликі вежки прикрашають наріжні з нішами стовпчики даху. Фасад з боку вул. Комінтерну симетричний, головну вісь виділено на першому поверсі вхідною групою, над карнизом третього поверху – прямокутним аттиком з напівциркульним вікном горища.

Пластика фасаду насичена архітектурним та орнаментальним декором. Архітектурне оздоблення фасадів – міжповерхові гурти, прямокутні й напівциркульні лиштви вікон, міжвіконні пілястри, колони, вінцевий карниз та аттики, змодельовані в цеглі. Ліплений декор у вигляді розеток та гірлянд прикрашає підвіконні фільонки другого й третього поверхів. Рельєфні та барельєфні декоративні композиції, що зображують букети, вазони з квітами та гірлянди з листя й плодів, розміщено в нішах, які фланкують наріжні вікна двох верхніх поверхів. Рельєфна композиція над дверима балкона третього поверху майже повторюється в рисунку балконних грат. Фасад з боку вул. Саксаганського композиційно ув’язаний з головним. Дворові фасади, вирішені без оздоблення, мають пізніші переробки.

Первісне оздоблення інтер’єрів не збереглося.

Будинок – цікавий зразок вирішення невеликого прибуткового будинку, що формує історичне середовище вулиці.

Тепер на першому поверсі магазин.

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41, спр. 5326.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1104.