Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань

Богдан Хмельницький

?

1999 р. Звід пам’яток Києва

Володимир Хромченков

Житловий будинок, 1902 р.

(архіт.).

Пров. Чеховський, 10/23.

На червоній лінії забудови. Цокольний ярус врізаний у схил, який підтримується з боків підпірними стінками, що продовжують лінію головного фасаду.

Нещодавно перепланований з втратою первісного оздоблення інтер’єрів і з заміною столярки у вікнах і дверях.

Триповерховий, цегляний, у плані прямокутний, витягнутий у глибину, входи розташовані зі сторони бічних фасадів. Характерною особливістю є детальна розробка симетричного за композицією п’ятивіконного головного фасаду при стриманому оформленні бічних. Нижній цокольний ярус трактовано як поверх з рустованою площиною стіни і фальшивими вікнами – блендами, заповненими фігурними фільонками. Житлові поверхи з прямокутними вікнами композиційне об’єднано вертикальними лопатками, прикрашеними ліпними гірляндами. Наріжну частину оброблено під руст, на фоні якого вміщено декоративні обеліски. Центральну вісь підкреслено великими напівколонами корінфського ордера і трикутним щипцем, у тимпані якого герб з датою зведення споруди, а також обрамленням вікна першого поверху, що складається з менших за розмірами колон іонічного ордера. Фасад увінчує аркатурний фриз і невеликий карниз із спрощеним профілюванням. Архітектурний декор модельований у лекальній і рядовій цеглі, доповнений різноманітними за стилістикою орнаментальними вставками у підвіконних нішах.

Належить до поширеного на межі віків типу невеликих приватних будинків, в якому яскраво втілено особливості київської архітектури періоду еклектизму.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 1999 р., т. 1 (Київ), с. 372.