Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Про справу не говори з тим, з ким можна, а з ким треба

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Людмила Пономарьова

2011 р. Звід пам’яток Києва

555.3. Братський корпус, 1886.

Формує південно-східний бік забудови, зблокований із сусіднім корпусом церковно-парафіяльної школи та проскурні, торцевим фасадом виходить на червону лінію забудови вул. Січневого повстання.

Двоповерховий з підвалами, цегляний, тинькований, пофарбований, у плані трапецієподібний. Дах чотирисхилий, мансардний, під шифером. Перекриття пласкі. Поділений на дві секції з двома окремими входами, розташованими в бічних частинах дворового фасаду. У цьому ж фасаді влаштовано вхід до підвального приміщення. Внутрішнє планування – двобічно-коридорне.

В архітектурному рішенні фасадів відчутний вплив класицизму. Торцевий фасад на три віконні осі з балконом на другому поверсі оформлено аналогічно до чолового фасаду прилеглої церковно-парафіяльної школи: зубчастим вінцевим і міжповерховим карнизами, лопатками на першому і пілястрами на другому поверхах, прямокутними підвіконними фільонками.

Дворовий і тильний фасади вирізняє спрощеність і лаконізм архітектурних засобів. Нетиньковану цегляну гладінь стін поповерхово прорізано ритмом далеко розташованих невеликих вікон з лучковими перемичками. Дещо схематичний вінцевий карниз пожвавлено ритмом сухариків. Горизонтальний характер членувань підкреслює смуга низького цоколю, з боку подвір’я – лінія добре збереженого первісного міжповерхового гурта.

Корпус є важливим історичним і функціональним елементом комплексу.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1889 – 1890.