Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору Української держави.

Середнє смт

2008 р. У середнянських підвалах витримують марочні вина

Дата: 30.10.2008

У селищі Середнє Ужгородського району Закарпатської області розташовані підвали ХVІ ст., у яких зберігаються вина. Підземелля тягнуться на 1,5 км. Вони слугували за схованку від набігів ворогів. Вина тут почали витримувати й зберігати на початку ХХ ст.

Селище Середнє розташоване за 19 км від Ужгорода по трасі Київ-Чоп. З обласного автовокзалу сюди кожні 15 хв. курсують маршрутні таксі й автобуси. Найзручніше їхати рейсами Ужгород-Анталовці й Ужгород-Кибляри, які проїжджають Середнє. Перший рейс – о 8.10, останній – о 19.30.

Екскурсії та дегустації вин проводять щодня. У будні з 8.00 до 17.00. Похід підземеллям працівники влаштовують також у післяробочий час і вихідні. Краще заздалегідь домовитися за телефонами: 8 (0312) 72 11 74 та 72 15 52. Екскурсія з дегустацією вина коштує 30 грн у будень, 34 грн – у вихідний день. Без дегустації обійдеться відповідно у 12 та 16 грн.

Підземелля занесені ЮНЕСКО до десятки найкращих винних підвалів Європи. Поряд – агропромислова фірма ”Леанка”, яка стала власником підземель після 1946 року.

Біля воріт зустрічає майстер-винороб Світлана Свищо, 55 років. Спускаємося вниз. По обидва боки щільно стоять дубові діжки. Їхня ємність від 100 до 5000 л. У всіх витримують марочні вина.

– Підвали видовбані в туфі – породі вулканічного походження, – розповідає Світлана Юріївна. Жартома називає себе хазяйкою підземель. – Вони мають на своїх стінках мікроскопічні капіляри, через які просочується повітря. Тому тут завжди однакова температура +13 градусів. Коли підвали видовбали, вони сягали 4-5 кілометрів. Але згодом деякі тунелі засипала порода. Ось тут, за стінкою, є один заблокований підвал, біля нього – ще два.

Середнянські підвали копали при Іштванові Добо – трансильванському воєводі.

– Іштван є національним героєм Угорщини. Народився 1500 року. Він очолив оборону фортеці угорського міста Егер. 1552-го армія Добо з 1935 воїнів вистояла проти 120-тисячного війська Османської імперії. Після цієї перемоги імператор Австро-Угорщини Фердинанд за відважність відпустив у власність Добо 32 тисячі полонених турків і середнянські землі.

Турки відреставрували Середнянську фортецю. За наказом Іштвана почали довбати кирками підземні схованки. Товщина шару над підземеллям – від 2 до 10 м. Місцеві переказують, що копали підземелля доти, доки не помер останній полонений турок.

– Завершилося будівництво й укріплення підвалів 1557 року, – продовжує Свищо. – Над підземеллями звели фортецю з колодязями. Тут ховалися люди при графському дворі від нападів ворогів. Якщо загарбники діставалися підземелля, людей виводили через таємні виходи на поверхню. Зверху відкривали клапани, і вода колодязів затоплювала підвали з ворогами.

Тривалий час підземелля називали турецькими.

– Потім у підвалів з’явилися господарі – місцеві жителі – Кріцканя, Дикунка, Шагійка, Керечанинка, Потайка. Після 1946 року підземелля перейшли в державну власність. Тепер витримуємо тут марочні вина.

Селяни розповідають, що підвали були з’єднані потаємними ходами із замком на околиці Середнього. Його побудували у ХІІІ ст. на місці сучасного селища. Належав найсильнішому в Західній Європі католицькому Ордену тамплієрів. Під час визвольної війни угорського народу 1703-1711 років замок постраждав. Від нього залишилися лише зруйновані кам’яні мури.

Сніжана Русин

Джерело: “Газета по-українськи”

У підвалах урочища Середнє Ужгородського району на Закарпатті зберігають дубові діжки ємністю від ста до 5 тисяч літрів. Винороб Світлана Свищо розказує, що температура в підземеллі +13 градусів (фото: Сніжана Русин)

Вкладені елементи

У підвалах урочища Середнє Ужгородського району на Закарпатті зберігають дубові діжки ємністю від ста до 5 тисяч літрів. Винороб Світлана Свищо…
Діжки у підвалі

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 196

Модифіковано : 23.08.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.