Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів твоєї нації.

Садиба Чечелів

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Садиба Чечелів

Садиба розташована на підвищеній частині лівого берега річки Случ, яку тут перегороджено греблею, що формує навпроти садиби розлогий (площа – понад 30 га) став, витягнутий у напрямку захід – схід.

Садибу засновано в 1-й половині XVIII ст. землевласниками Хоєцькими. На початку XIX ст новий власник – гайсинський староста Петро Чечель перетворив раніш занедбану садибу в цілісний архітектурний ансамбль. У внука Петра Чечеля – Якова, котрий загинув у польському повстанні 1863 р., садиба була конфіскована і в 1870 р. продана купцю К.Ляшкову, від якого перейшла у володіння Угримових.

Останній власник садиби – М.П.Шестаков на початку XX ст. побудував млин і муровану огорожу парку та облаштував у палаці калориферне опалення. Тут гостювали видатні громадські та наукові діячі, серед яких були історик І.Стороженко, юрист А.Коні та ін.

Ансамбль садиби складається з палацу, старої брами з прибрамною групою будівель, господарського корпусу (ймовірно, кухні), парку та ставка, а також новобудов початку XX ст.

Прибрамна група будівель зведена одночасно з палацом (1814 р.) і складається з головної брами, двох одноповерхових корпусів та “китайського” гостьового павільйону, об’єднаних декоративною стіною. Два складні за формою рустовані стовпи-пілони брами з хвіртками завершуються кам’яними вазами. Безпосередньо над хвіртками раніше були розміщені скульптури левів з амурами (нині леви перенесені до портика паркового фасаду палацу). Корпуси, розташовані симетрично обабіч брами, мають по фасадах двоко-лонні ґанки. Павільйон для гостей вирішено в класицистичних формах, але з неоготичними вікнами й угнутою “японською” покрівлею.

Таке поєднання форм віддзеркалює пошуки нової стилістики, не скутої класицистичними канонами. На початку XX ст. павільйон був пристосований під холодильник, конструкція якого в технологічному відношенні становить певний інтерес і в наш час.

Парк заснований одночасно з садибою (наприкінці 1-ї чверті XIX ст.) і сформований у два періоди. Первісно він не сягав на сході далі старої в’їзної брами, а на півночі – окружної алеї. Збільшення парку на північ та схід відбулося за нового господаря наприкінці XIX – на початку XX ст. з метою влаштування на цій території існуючого й досі просторого плодового саду. Розпланування центральної регулярної частини парку в основних рисах збереглося (під’їзна алея, коло), але його західна пейзажна частина зазнала значних змін внаслідок невдалого розміщення будинку сільськогосподарської дослідної станції.

Садиба є одним з блискучих творів палацово-паркової архітектури України зрілого класицизму.

Є.В.Тиманович

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 269 – 270.

Вкладені елементи

Павільйон. Загальний вигляд
Павільйон. Загальний вигляд
Павільйон. План
Павільйон. План

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 395

Модифіковано : 1.07.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.