Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації.

Монумент “Легендарна тачанка”

1974 р. Паспортна інформація

Монумент “Легендарна тачанка”

Пам’ятка історії, монументального мистецтва

Осінь 1920 р.; 27 жовтня 1967 р.

Розміщення:

Херсонська обл., м. Каховка, в 5 км на південний схід по дорозі на с. Семенівку.

Загальний опис:

Монумент представляє собою бойову кулеметну тачанку, яка мчить в упряжці четвірки коней. На передній частині тачанки зображена фігура бійця в будьонівці їздового, він підвівся з сидіння й, тримаючи віжки в простягнутих руках, направляє стрімкий біг коней.

В центрі тачанки – фігура командира в кашкеті та шинелі, що стоїть на весь зріст. В правій руці він тримає на довгому шості прапор, лівою рукою тримається за переднє сидіння тачанки.

Третій червоноармієць в будьонівці – кулеметник, він підвівся і, тримаючись лівою рукою за тачанку, уважно дивиться вперед, в правій руці він тримає гвинтівку.

Кулемет, приведений в бойову готовність, стоїть на задньому сидінні тачанки. Стрімкий рух тачанки підкреслено також і зображенням колес, спиць яких не видно від швидкого обертання.

Скульптурна група споруджена на штучно-насипному кургані висотою 10 м, довжиною 85 м і шириною 75 м. Курган задерновано.

Висота скульптури – 8 м, довжина – 18 м, ширина – 9 м. Загальна вага – 120 тонн, в тому числі 78 тонн бронзи (скульптурна частина), підтримуючі стальні конструкції та чавунні плити – 42 тонни. Під плінтом – цоколь з гранітних брил. В ніші кургана закладені ампули зі священною землею міст-героїв: Москви, Києва, Севастополя, Одеси, Ленінграда, Волгограда та фортеці-героя Бреста.

На гранітній плиті, що закриває нішу, висічений напис: “Сини трудового народу ви себе віддали революції! Хай же символом вашого безсмертя буде священна земля з братських могил, що зберігається тут”.

Історична довідка, відомості про дослідження:

Автори: скульптори Лоховинін Ю.М., Михайльонок Л.Л., Родіонов Л.А., архітектор Полторацький Є.М. Консультував авторів маршал Радянського Союзу Семен Михайлович Будьонний.

За спорудження монументу його авторам у 1969 р. була присуджена Державна Премія СРСР.

Монумент відлито на Ленінградському заводі “Монументскульптура”. Пам’ятник збудовано за ініціативою трудящих Каховського району та за постановою Каховського райкому КПУ і райвиконкому №21/461 від 29 листопада 1966 р., підтриманою Херсонським обкомом партії та облвиконкомом.

Відкриття пам’ятника відбулось 27 жовтня 1967 р. при стотисячному мітингу трудящих Херсонської, Кримської, Запорізької, Миколаївської, Одеської та Дніпропетровської областей.

Літом 1920 р. ставленик Антанти генерал Врангель, озброївши й очоливши близько 150 тис. солдат і офіцерів, почав третій похід Антанти, намагаючись знищити Радянську владу в Росії.

В червні війська Врангеля захопили Північну Таврію від низов’я Дніпра до м. Олександрівська (Запоріжжя) та від Олександрівська до м. Бердянська.

Радянське командування доручило розгром Врангеля Південно-Західному фронту, яким командував О.І. Єгоров (згодом маршал Радянського Союзу).

Згідно плану, розробленому командуванням Південно-Західного фронту, вирішено було нанести удар з району Каховки в тил врангелівським військам, щоб затримати їх рух в район Донбасу. В результаті цього удару частини Червоної Армії в ніч на 7 серпня 1920 р. форсували Дніпро і в запеклих боях захопили Каховський плацдарм. Очолив оборону Каховського плацдарму начдив 51-ї стрілецької дивізії.

На цьому плацдармі мужньо боролися героїчні 51-а, 15-а, 52-а Латиські стрілецькі дивізії. 82 дні тривала оборона плацдарму, на протязі яких радянські бійці проявили виключний героїзм та військову майстерність.

20 вересня 1920 р. за рішенням партії був сформований Південний фронт, увага якого була націлена на розгром Врангеля. Командуючим Південним фронтом був призначений М.В. Фрунзе.

Під час боїв під Каховкою 14-16 жовтня червоноармійцями була відбита наймогутніша танкова атака у світі – за роки Першої світової та громадянської воєн, коли в одній атаці йшли одночасно 12 танків 1 16 бронемашин. На Чаплинській дорозі артилеристи Л.О. Говорова (майбутнього маршала Радянського Союзу) в одному з боїв знищили прямою наводкою п’ять танків Врангеля.

На місці прориву ворожих укріплень на Каховському плацдармі і встановлено монумент “Легендарна тачанка”. Біля пам’ятника проводяться святкові церемонії, зустрічі з ветеранами. Монумент є одним з головних об’єктів туристських маршрутів по Херсонщині та по лінії міжнародного туризму.

Облікова інформація:

Взято під охорону згідно рішення виконавчого комітету Херсонської обласної Ради депутатів трудящих № 198/9 від 14.05.1970 р.

Охоронний №: 805.

Основна бібліографія, архівні дані:

Строительство и архитектура.- № 2.- 1967.

Комсомольская правда.- 27.10.1967.

Правда Украины.- 28.10.1967.

Наддніпрянська правда.- 28.10.1967.

Известия.- 16.10.1969.

Історія міст і сіл УРСР. Херсонська область.- К.: Вид-во АН УРСР, 1972.- С.64-65, 468-470.

Білоусова Е., Вірлич А. Херсон – Асканія-Нова: Путівник.- Одеса: Маяк, 1968.

Яценко А. Каховка, Каховка. Путівник.- Одеса: Маяк, 1969.- С.12.

Асеєв Ю.С. Розповіді про архітектурні скарби. – К.: Рад.школа, 1976 р. – 184 с.

Ілюстративні матеріали:

Монумент “Легендарна тачанка”. Генплан.

Монумент “Легендарна тачанка”. Загальний вигляд.

Монумент “Легендарна тачанка”. Фронтальний вигляд.

Монумент “Легендарна тачанка”. Вигляд ззаду.

Монумент “Легендарна тачанка”. Вигляд зліва.

Монумент “Легендарна тачанка”. Вигляд справа.

Монумент “Легендарна тачанка”. Фрагмент. Гранітна плита.

Пам’ятник “Легендарна тачанка” під Каховкою

Вкладені елементи

Пам’ятник “Легендарна тачанка” під Каховкою
Пам’ятник “Легендарна тачанка” під Каховкою
Фото пам’ятника. Вигляд з південного заходу
Фото пам’ятника. Вигляд з південного заходу
Фото пам’ятника. Вигляд з північного заходу
Фото пам’ятника. Вигляд з північного заходу
Фото пам’ятника. Вигляд з південного сходу
Фото пам’ятника. Вигляд з південного сходу
Фото пам’ятника. Вигляд з північного сходу
Фото пам’ятника. Вигляд з північного сходу
Фото пам’ятника. Вигляд з північного сходу
Фото пам’ятника. Вигляд з північного сходу
Фото меморіальної плити
Фото меморіальної плити

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2019 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 674

Модифіковано : 12.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.