Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

Народний дім

Народний дім

Розмір зображення: 694:624 піксел

Будинок Народного дому у Чернівцях на вул. Українській, 31 (давня адреса – вул. Петровича, 2). На фото ліворуч – вул. Українська, праворуч – вул. Вірменська.

Фото з панорам Google (червень 2015 р.):

Слід знати, що 9 (22) травня 1901 р. в цьому домі відбулась вечірка української громади на честь приїзду до міста поетеси Лесі Українки.

Вечір відбувся заходами «Буковинського Бояна», а головним чином академічного (тобто студентського) товариства «Молода Україна». Його відкрив проф. Чернівецького університету С. Смаль-Стоцький, який привітав теплими словами дорогу землячку на цьому клаптику української землі. Він підніс заслуги дому Косачів, одного з тих нечисленних, на жаль, у Києві домів, де в великій пошані рідне слово. Лесю Українку вітав також К. Трильовський, який приїхав з Коломиї.

Доповідь про творчість Лесі Українки виголосив студент Василь Сімович. Поезію Лесі Українки «Товаришці на спомин» декламував студент Платон Лушпинський. Далі була музична частина – гра на скрипці Миколи Харжевського у супроводі Еммануїла Стратичука, співи тенора Модеста Левицького й «Міщанського хору» під диригуванням Гундича.

Після того промовляла Леся Українка – коротко, кількома словами. Щиро дякувала дорогим землякам за милу гостину, за теплі слова привітання, за все, що за неї сказали.

В. Сімович у спогадах про Лесю Українку згадує, що вечір був справді гарний і дуже жвавий. Було багато людей із інтелігенції й чернівецьких міщан, були люди з поза Чернівець, переважно вчителі. Зустріч з Лесею Українкою затяглася поза північ.

[Мороз М.О. Літопис життя та творчості Лесі Українки. – К.: 1992 р., № 1479]