Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Про справу не говори з тим, з ким можна, а з ким треба

Богдан Хмельницький

?

Яблонне-в-Под'єштеді м

Яблонне-в-Под’єштеді (чеськ. Jablonné v Podještědí; колишня назва – Німецьке Яблонне) — місто в Чехії, у Ліберецькому краю.

В місті уряд Чехословаччини інтернував частини Гірської бригади та груп «Глибока» і «Крукеничі» УГА, які внаслідок польського наступу у травні 1919 р. були відрізані від головних сил УГА і змушені перейти на Закарпаття, де їх роззброєно та перевезено до табору. В таборі перебувало близько 4000 вояків і 300 старшин, у тому числі 100 жінок і 120 дітей. Офіційна назва табору «Українська бригада в Німецькім Яблоннім». Очолював табір Антін Варивода.

Чеська влада ставилася до українських вояків і старшин прихильно; вони одержували повний військовий харч і платню нарівні з чеським військом, могли виходити з табору і навіть їздити до Праги на підставі українських військових документів.

1921 р. на місцевому цвинтарі у Яблонному було встановлено надмогильний пам’ятник на могилі вояків УСС і УГА, роботи скульптора Михайла Бринського.

UHA – Nimetske Yablonne.jpg
Автор: поручник С. Смолинський – "Кружок Просвіти" УГА в Німецькому Яблонному. 1920 рік., Суспільне надбання (Public Domain), Посилання

Вояки УГА в Яблоннім.jpg
Автор: невідомий – http://territoryterror.org.ua/uk/archive/photoarchive/photo/?pictureid=508, PD-Ukraine, Посилання

Джерело:

Підготував Іван Парнікоза