Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації.

Церква Вознесіння

1968 р. По Україні

За 12 кілометрів від Буська є село Волиця Деревлянська з церквою, збудованою в 1680 р. Іконостас у ній зроблений у 1680 – 1682 рр. в майстерні видатного колориста, жовківського художника Івана Рутковича, творчість якого є вершиною мистецьких досягнень на Україні XVII ст.

На невисокому пагорбку, над Західним Бугом, в оточенні старих лип, стоїть прегарних пропорцій і строгого рисунка тридільна однобанна дерев’яна церква. Широченне опасання огортає всі три зруби, створюючи прозору тінь і непомітний перехід від зовнішнього середовища до внутрішнього простору. Чудові, пластично виразні зруби, обшиті потемнілою від часу гонтою, і монументальних, строгих форм баня виділяють церкву серед інших споруд такого типу. Невисокі, помірної ширини двері ведуть в низенький бабинець, над яким містяться хори, що, як і нижнє приміщення, відкриті вирізами в бік центральної бані.

З темного бабинця через арку видно добре освітлений величний п’ятиярусний іконостас. Чітка ордерна схема, прості й виразні горизонтальні та вертикальні членування надають йому особливої гармонії і рівноваги всіх частин. У ньому є головний акцент – центральна наиширша планиця з царськими вратами внизу та «Деісусом» в четвертому ярусі, увінчаному монументальним розп’яттям. Нижній, найвищий ярус розчленований трьома арочними отворами на чотири поля, де вміщені дві намисні та дві головні храмові ікони. Шість вибраних євангельських сцен і дванадцять картин «празників» над ними утворюють два фризи, один над одним; в центрі між ними – нерукотворний образ з тайною вечерею. Головним акцентом є «Моління» з апостольським рядом, що за змістом і композиційно поєднується з ним. Різьба стриманого характеру, яскравого рисунка, майстерно виконана: вона пишна тільки на царських вратах і в завершенні.

Релігійні сцени тут є лише приводом до змалювання навколишнього світу [Отакі “тези” зводять до нуля усі “здобутки” радянського мистецтвознавства. Насправді релігійні сцени малювались для передачі релігійних подій і понять. – М.Жарких]. Живопис їх – це гімн всевладній красі світу і людині. Перед очима художника відкрилось яскраве, багатобарвне реальне життя, яке він прагне змалювати з усією поетичністю. В релігійних персонажах дається галерея людських характерів і образів, то суворо-величних, як Василь Великий, то ніжно-жіночних, як богоматір або архангели, то сміливих, мужніх – в образах святих воїнів, або відтворюються народні типи і характери – в «празникових» зображеннях євангельських сцен. Митець натхненно оспівує материнську ніжність, доброзичливі характери, наївні дитячі образи. Його серце сповнене любові до людей, до навколишнього світу. Цей майстер вміє блискуче побудувати мізансцени в святах і євангельських епізодах, які під його пензлем перетворюються у вдалі жанрові картини. Пейзаж і архітектура для нього не тільки тло, а й неодмінний елемент композиції.

Найвищим художнім досягненням Рутковича є зображення архангела Михаїла, що тепер зберігається в Музеї українського мистецтва у Львові, а раніше було в іконостасі села Нової Скваряви. У феєричному каскаді барв тут дано небаченої художньої досконалості образ, сповнений молодечої відваги і краси. Ніхто з сучасників Рутковича не міг зрівнятися з ним у майстерному аранжуванні насичених синіх і фіолетово-червоних, оранжево-червоних і смарагдово-зелених, жовтих і ніжно-зелених кольорів.

Джерело: Логвин Г.Н. По Україні. – К.: Мистецтво, 1968 р., с. 239 – 242.

Вкладені елементи

Джерело: Логвин Г.Н. По Україні. – К.: Мистецтво, 1968 р., с. 240.
Василь Великий. Ікона з церкви у Волиці Деревлянській
Джерело: Логвин Г.Н. По Україні. – К.: Мистецтво, 1968 р., с. 241.
І. Руткович. Чудо архангела Михаїла. Ікона з Волиці Деревлянської. 1680 – 1682 рр.

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 258

Модифіковано : 26.11.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.