Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Церква св.Михаїла

2005 р. Довідка

Świątkowa Wielka – dawna cerkiew greckokatolicka

Dziś ta dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła, po przejęciu w 1986 roku przez kościół katolicki jest filią parafii w Desznicy.

Cerkiew wzniesiono prawdopodobnie w 1757 roku (widoczna data na nadprożu portalu zachodniego) z inicjatywy właściciela wsi Piotra Paszkiewicza.

Od czasu powstania wielokrotnie remontowana oraz przebudowywana (w latach 1796, 1826-1828, 1896, w 1914 odnawiano wieżę-dzwonnicę, po 1933 roku dobudowano zakrystię). Dzisiejszy jej wygląd odbiega od pierwowzoru, który powstał w XVIII wieku.

Po 1947 roku nieużytkowana, dopiero po przejęciu przez kościół katolicki w 1986 roku, przystąpiono do remontu. W pierwszej kolejności wymieniono pokrycie dachów i ścian a od 1991 roku rozpoczęto odnawianie polichromii pochodzącej z drugiej połowy XVIII wieku. W miejsce oryginalnego ikonostasu (na początku lat 50-tych w cerkwi znajdowały sie dwa ikonostasy, jeden XVIII-wieczny spełniający swoja rolę, a drugi złożony w częściach na strychu – żaden z nich nie przetrwał, zostały rozkradzione), wstawiono barokowy ołtarz z XVIII wieku z nowym obrazem Serce Jezusa. Zachowane cokoły dawnego ikonostasu, tworzą dziś skromne ołtarze boczne.

Na ścianie nawy, umieszczony jest cudem zachowany krzyż będący zwieńczeniem dawnego ikonostasu a także ocalały fragment ikony przedstawiającej Sąd Ostateczny.

We wnętrzu świątyni zwraca uwagę bardzo bogata polichromia z połowy XVIII wieku pokrywająca ściany, kopuły oraz strop babińca. Warto zwrócić na malowidło na stropie babińca przedstawiające proroka Eliasza na rydwanie zaprzężonym w konie. Ten święty był na Rusi otoczony szczególnym kultem a w ludowych wierzeniach przypisywano mu władztwo nad piorunami (odgłosy grzmotu były utożsamiane z pędzącym rydwanem proroka Eliasza

Cerkiew trójdzielna, z zakrystią przy prezbiterium od strony północnej. Wieża słupowo-ramowa (słupy obejmują babiniec) o ścianach pochyłych, wokół wieży zachata z kruchtą. Nad nawą i prezbiterium kopuły namiotowe, dwukrotnie łamane. Hełm wieży i zwieńczenia kopuł, baniaste z pozornymi latarniami. Na gzymsach widoczne ślady kolorowej farby, będącej pozostałoscią po dawnym malowaniu całej świątyni.

Cerkiew bardzo łatwa do odnalezienia, stoi w centrum wsi przy drodze a o klucze do świątyni można pytać w domu oznaczonym numerem 27 (350 metrów w stronę Krempnej).

Джерело:

Вкладені елементи

Джерело: beskid-niski.pl
Загальний вигляд з позиції А1
Джерело: beskid-niski.pl
Загальний вигляд з позиції А1. Рисунок Мирослава Огінського
Давня греко-католицька церква, нині (2006 р.) – римо-католицький костел, філія парафії у Дошниці. 	Джерело: beskid-niski.pl
Верхи. Вигляд з позиції А2
Джерело: beskid-niski.pl
Інтер’єр бабинця
Джерело: beskid-niski.pl
Розпис стелі
Джерело: beskid-niski.pl
Розпис стелі

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 248

Модифіковано : 17.02.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.