Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш
ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

Церква св.Іллі

Церква св.Іллі

Розмір зображення: 800:594 піксел

Дерев’яна церква св.Іллі 1779 р. [Слободян В. Каталог існуючих дерев'яних церков України і українських етнічних земель. – Вісник ін-ту Укрзахідпроектреставрація, 1996 р., т. 4, с. 153].

Terebiń – par. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Terebiń, 22-550 Werbkowice,

tel. 0-84/657-28-17

Proboszcz: ks. Jacek Rak (1962-1986-2005)

Do parafii należą miejscowości: Terebiniec (część), Terebiń.

Odpust: 29 VI

Liczba mieszkańców: 800

Historia parafii:

Pierwsze wzmianki o wsi Terebiń pochodzą z 1492 r. Według źródeł w r. 1531 istniał już zbudowany z drewna zamek, a w 1564 r. – cerkiew. Pierwotnie istniała tu parafia prawosławna, następnie unicka, od r. 1875 ponownie prawosławna. Parafię rzymskokatolicką w Terebiniu erygowano 3 kwietnia 1990 r.

Za świątynię parafialną służy dawna cerkiew parafii greckokatolickiej pw. św. Eliasza Proroka, obecnie pw. św. App Piotra i Pawła. Pierwotna świątynia wzniesiona być może w. XVII, obecna z 1779 r. znacznie przerobiona lub na nowo wzniesiona w w. XIX; zamieniona ok. r. 1875 na cerkiew prawosławną. W okresie międzywojennym świątynia użytkowana jako kościół filialny, rzymskokatolicki pw. Św. Andrzeja Boboli. W czasie II wojny światowej ponownie w rękach prawosławnych. W r. 1950 przekazany parafii rzymskokatolickiej w Werbkowicach i poświęcony, 29 VI 1951 r., pod obecnym wezwaniem.

Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej, na ceglanym podmurowaniu, z oszalowaniem zapewne z w. XX. Trójdzielny: prezbiterium zbliżone do kwadratu zamknięte trójbocznie, szersza nawa oraz kwadratowy babiniec. Przy prezbiterium od strony północnej czworoboczna zakrystia, przy babińcu nowy ganek wsparty na dwóch słupach. Nad nawą, wsparta na ośmiobocznym tamburze, ośmiopołaciowa kopuła, z bogato dekorowaną pseudolatarnią, przykrytą cebulastą kopułką z w. XIX. Wewnątrz w nawie pozorne, ośmiopołaciowe sklepienie kopulaste, w pozostałych pomieszczeniach stropy. Chór muzyczny w nawie wsparty na dwóch słupach. Zewnątrz w dolnej części nawy i babińca od północy i południa wydatny daszek okapowy wsparty na belkach zrębu. Nad dwuspadowymi dachami, ponad prezbiterium i babińcem wieżyczki z cebulastymi kopułkami z w. XIX. Kopuły i dachy kryte blachą. Dwa ołtarzyki boczne z w. XVII-XVIII, z ikonami Chrystusa Pankratora, św. Michała Archanioła i Chusty św. Weroniki w zwieńczeniu, z tegoż czasu. W r. 2000 rozpoczęto remont kościoła (z przeniesieniem go na nowe fundamenty) wg projektu Jerzego Romańskiego z Zamościa

B. Inne obiekty sakralne istniejące na terenie parafii:

Sześć figur przydrożnych

C. Cmentarz, składa się z trzech części: rzymskokatolickiej, prawosławnej, żołnierzy niemieckich z r. 1915, całość ogrodzona w r. 1999.

Msze św. w niedziele i święta, godz.: 9.00, 11.30

Księgi metrykalne:

chrztów od r. 1986

małżeństw od r. 1986

zmarłych od r. 1986

Kronika parafialna od r. 1986

Lista proboszczów: ks. Bolesław Michalski (1990-1998)

Powołania z terenu parafii: ks. Ryszard Ostasz, s. Bogumiła Mendoń (OSF-B)

Stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne: ministranci

Szkoły istniejące na terenie parafii: Szkoła Podstawowa w Terebiniu