Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пімсти смерть великих лицарів.

Собор св.духа

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Собор Зішестя святого духа

Мурований собор Зішестя святого духа збудовано 1689 р. і освячено як Троїцький собор. Перебудували його в 1735 – 1749 рр. коштом вдови лубенського полковника А.Маркевича. Реставровано собор у 1970 – 1971 рр. Нині він не функціонує.

Собор розташований в історичному середмісті на посаді давньоруського Ромна посеред Базарного майдану, що знаходиться в зоні найвищої композиційної активності на прузі високого правого берега р. Сули. Завдяки цюмусоборєголовною домінантою міста й округи.

Собор – хрещато-баневий, тринавовий, чотиристовпний, з нартексом, трьома апсидами та трьома банями, поставленими вздовж осі захід – схід. З південного і північного боків будівлі – квадратні у плані тамбури. Споруда належить до храмів гетьманського (державного) жанру і є контамінацією двох традиційних архітектурних типів: тринавового хрещато-ба-невого та тридольного трибаневого.

Собор має підвал, перекритий системою циліндричних склепінь, і хори в західному боці бічних нав, куди ведуть сходи в товщі південної та північної стін. Стіни будівлі – цегляні, потиньковані. Усі попружні арки мають стрілчасті обриси.

Тридільній структурі інтер’єру з висотним роз-криттям кожного з трьох компартиментів середньої нави суперечить екстер’єр пам’ятки – статичний, не-розчленований об’єм, пілястри та фронтони якого не пов’язані з членуваннями інтер’єру.Бані увінчуються верхами вишуканих барокових обрисів з ліхтариками й маківками.

Пам’ятка належить до унікальних, етапних споруд стилю українського Відродження 17 – 18 ст.

В.В.Вечерський

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 230.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд
План
План
Південний фасад
Південний фасад

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 301

Модифіковано : 31.03.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.