Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

2010 р. Відкритий лист

2011 р. Музейні комплекси Переяслава – на межі виселення

Дата: 29.04.2011

Загалом 24 переяславських музеї «квартирують» на території заповідника – колишнього монастиря. У Вознесенському соборі, що його збудував Мазепа, від 1975-го притулилася Діорама. Активісти стверджують: приміщення від музейного об’єкта звільняють.

Ірина Татькова, заступниця директора музейного заповідника «Переяслав»: Я не заперечую, що дійсно зверталися і Московський, і Київський патріархат стосовно Вознесінського собору. Власне, на всі листи і на лист Міністерства культури ми відповідали: «Діорама може бути перенесена тільки у випадку добудови історичного музею».

28 метрів завширшки та 7 заввишки. Це фрагмент букринського плацдарму восени 1943-го. Батальне полотно – одне з найліпших у цьому жанрі – створили майстри московської студії Грекова. Щороку на 9 травня тут проща родичів загиблих.

Інна Більченко, вчена секретарка музейного заповідника «Переяслав»: Усіх солдатів, усіх воїнів, яких ви тут бачите, художники малювали з фотографій. Це все реальні люди, які були на Букринському плацдармі. На превеликий жаль, більшість із них тут так і загинули. Цих людей перепоховали в Переяславі в братській могилі.

Не те що вивезти – почистити від пилу полотно, кажуть музейники, не мають права. Полущена фарба, сліди голуб’ячого посліду – колись тут не було скла на даху. Втрати й масштаби реставрації особисто приїдуть оцінювати майстри студії Грекова.

Поруч із собором – музей Григорія Сковороди – старовинний колегіум, де український філософ викладав з власного підручника. На сайті Московського патріархату патріархат український прочитав про рішення Синоду – створити при колегіумі чоловічий монастир. Міністр культури каже, все – чутки.

Михайло Кулиняк, міністр культури України: Конечно неправда! Скажіть, будь ласка, де ви взяли, що комусь передають музей Сковороди?

– Начебто є рішення Синоду.

– Начебто чи є?

– Я вас питаю.

– Дайте рішення, покажіть. Я до Синоду не відношуся, але я його не бачив.

– Тобто це неправда?

– Абсолютна неправда.

Панотець Олександр із УПЦ підтверджує: монастир буде, та музею не чіпатимуть.

Отець Олександр, архиєпископ Переяслав-Хмельницький, УПЦ: Так воно було споконвіку, так воно повинно бути. Українська православна церква не претендує на будь-чиє майно. Музей Сковороди як був, так і буде. Єдине, що відбулося, – це останній раз, коли я звершував богослужіння у Переяслав-Хмельницькому, я відвідав цей музей.

Обидва патріархати претендують на старовинні переяславські церкви. Московський уже служить у Михайлівській, а київський – у Вознесінській дзвіниці. Про збереження пам’яток не піклується жоден. На дзвіниці облітає тинькування. Михайлівська церква після реконструкції отримала дивну надбудову. А ось такий бароковий вигляд вона мала на малюнкові Тараса Шевченка.

Олексій Лукашевич, кандидат історичних наук: Малюнок Тараса Григоровича Шевченка, який засвідчує, що на цій церкві є купол, проте він дещо іншої конфігурації.

Поки священики чубляться, у лавах музейних працівників також розкол. Тепер тут дві музейні профспілки.

Ганна Козій, музейна працівниця: Це дуже прикро, що стали на супротив дві конфесії, а нам потрібно захищати музеї, захищати пам’ятки.

Історичний музей Переяслава, який би мав притулити всі музейні скарби, будують понад 30 років. До 1100-річного ювілею міста ледве звели дах. Іржава табличка Музею етноодягу – прикрашає приватний гараж. Його власниця – колишня працівниця музею – розповідає: історичні костюми з Михайлівської церкви виселили кілька років тому.

Джерело: СТБ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 95

Модифіковано : 28.05.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.