Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

Ближні печери

Печерний комплекс

Печерний комплекс

Розмір зображення: 810:1056 піксел

Печерний комплекс 11 ст. [Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. – К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 7].

Ближні печери 11 ст. [Постанова Ради міністрів УРСР “Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР” № 970 від 24.08.1963 р.].

Ближні печери з церквами св.Антонія, св.Варлаама і Введенською 11 ст. [Державний реєстр національного культурного надбання: пам’ятки містобудування і архітектури України (проект). – Пам’ятки України, 1999 р., № 2-3].

Ближні печери

Печери, в яких знаходиться поховання засновника Печерського монастиря преподобного Антонія називаються Ближніми або Антонієвими печерами.

З трьох існуючих входів до Ближніх печер первісним, ймовірно, був західний, у який можна було потрапити з притвору Хрестовоздвиженської церкви.

Ближні печери споконвічно складались з трьох вулиць, зв’язаних між собою переходами. Головної є Печерна вулиця, до якої примикає церква Введення Богородиці до Храму – найдавніша в Ближніх печерах.

Ще одне з найдавніших відгалужень у Ближніх печерах веде до так званої “трапези спільної” печерських отців, де при прп.Антонії братія збиралася на спільну трапезу. У цьому печерному коридорі є велика кількість локул. Можливо вони викопані самим Марком Печерником. Тут він копав поховальні локули і ховав померлих ченців.

У тих місцях печер, де розташовані церкви, збереглася велика кількість житлових келій. Планування келії передбачало розташування обабіч входу двох виступів, один з яких слугував ліжком, а протилежний – столом. У стіні робилися ніші для ікони або свічки.

Поховання прп.Антонія розташовано в перекритому завалом відгалуженні печер. Навпроти – церква в його честь. Церква прп.Антонія Печерського була побудована наприкінці XVI – початку XVII ст. Бічне відгалуження від неї веде до крипти “Батиєм убієнних”

У 1696 р. Київський митрополит Варлаам (Ясинський) побудував третю церкву в Ближніх печерах, на честь прп. Варлаама, першого ігумена Печерського. Церква прп.Варлаама була улаштована в колишній келії.

У 1830 р. підлогу у печерах виклали чавунними плитами, виготовленими в Тулі.

У печерному коридорі привертають увагу вмуровані в товщу стіни віконця затвірників.

У Ближніх печерах почивають мощі печерських подвижників.

Внаслідок пізніших переробок ходи Ближніх печер втратили первісні габарити. Тепер їхня ширина сягає 1,5 м, висота – 2,5 м. Загальна довжина підземних коридорів Ближніх печер становить 383 м.

Джерело:

Найчастіше переглядають

Вкладені елементи

Фрагменти до історії
Фрагменти до історії
[Кін. 20 ст.] Інтер’єр коридору
[Кін. 20 ст.] Інтер’єр коридору
Київський майстер Федір Коробка в період 1816..1823 рр. зробив мідний іконостас для Введенської церкви. Він зберігся. 	Джерело: Петренко М.З.…
Церква Введення (+)
Церква св.Антонія
Церква св.Антонія (+)
Київський майстер Федір Коробка в період 1816..1823 рр. зробив мідний іконостас для Варлаамівської церкви. Він зберігся. 	Джерело: Петренко М.З.…
Церква св.Варлаама (+)

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 449

Модифіковано : 3.11.2017

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.