Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Собор Успіння

1966 р. Історія українського мистецтва

Дуже цікавим було різьблення на камені в Галицько-Волинській землі. Під час розкопок у стародавньому Галичі знайдено багато різьблених капітелей, баз колон, фрагментів порталів та вікон, оздоблених не тільки орнаментальним, а й сюжетним різьбленням [зберігаються у Львівському історичному музеї]. Так, бази півколонок Успенського собору в Галичі прикрашали людські й тваринні маски. На людській масці добре передано зачісане на проділ волосся та великі очі з позначеними зіницями (іл. 190). Інша маска – зображення лева. Пластично і дуже виразно передано його пишну гриву, широкі брови та інші деталі [зберігається в обласному краєзнавчому музеї в Івано-Франківську]. Подібне зображення лева зустрічається і в ужитковому мистецтві Галича, зокрема на кам’яній шкатулці.

Важливо відзначити, що в орнаментальному різьбленні Галича тих часів (як про це згадувалося в розділі про архітектуру Галицької землі) з’являються вже зовсім нові риси, відмінні від візантійського і характерні для романського мистецтва. Прикладом цього можуть служити архітектурні деталі з Успенського собору в Галичі (іл. 191). Над порталами і над вікнами цієї споруди ішов рельєфний фриз, на якому вирізьблено у шахматному порядку валики.

Подібний мотив зустрічається в романській архітектурі європейських країн XII століття. Крім Баликового, на Русі застосовували й зубчастий орнамент, який особливо характерний для архітектурного оздоблення храмів Владимиро-Суздальської землі. Він також має аналогії на Заході.

Серед інших архітектурних деталей Галича великий інтерес становлять фризи порталів з пишним різьбленням у вигляді вертикальних хвилястих ліній, між якими вміщене красиве широке листя, або ромбічний візерунок з розетками всередині [зберігаються в музеї у селі Крилос, ІваноФранківської обл., інв. № 1437].

Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1966 р., т. 1, с. 242 – 243.

Вкладені елементи

Людська маска з Успенського собору в Галичі. XII ст. Львівський історичний музей. 	Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка,…
Людська маска
Архітектурні деталі з Успенського собору в Галичі. XII ст. Львівський історичний музей. 	Джерело: Історія українського мистецтва. – К.: Наукова…
Архітектурні деталі

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 160

Модифіковано : 8.05.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.