Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Пімсти смерть великих лицарів.

Горлице м-ко

Церква св.Трійці

Церква св.Трійці

Розмір зображення: 640:480 піксел

Gorlice – cerkiew prawosławna p.w. św. Trójcy

Obecnie istniejąca parafia p.w. Św. Trójcy została erygowana dekretem Jego Ekscelencji Biskupa Adama w 1985 r., chociaż historyczne dane wskazują, że cerkiew prawosławna w Gorlicach istniała już w XV w. W zbiorach Muzeum we Lwowie zachowała się ikona Św. Mikołaja (XV w.) z cerkwi w Gorlicach. W tym mieście, na dziedzińcu sądu, 6 września 1914 r. został bez wyroku sądowego rozstrzelany przez żołnierzy austriackich o. Maksym Sandowicz.

W czasie II wojny światowej czyniono próby powołana parafii prawosławnej, jednak ówczesne władze nie chciały przekazać wiernym odpowiedniego budynku do zaadoptowania na świątynię. Po wojnie, do momentu powołania parafii, prawosławni gorliczanie uczestniczyli w nabożeństwach w sąsiednich parafiach (Bielanka, Bartne, Hańczowa).

W 1985 r. staraniem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Adama, zakupiono plac pod przyszłą cerkiew i plebanię a poświęcenie miejsca pod budowę nowej świątyni w Gorlicach, którego dokonał Jego Ekscelencja Arcybiskup Adam, miało miejsce w 1986 roku. Do tej pory nabożeństwa odbywały się w kaplicy domowej. Świątynia wybudowana została w formie krzyża greckiego w bizantyńsko-ruskim stylu, zwieńczona jedną kopułą główną oraz pięcioma mniejszymi, jako pomnik męczeńskiej śmierci o. Maksyma Sandowicza. Prace przy budowie trwały 5 lat.

W roku 1991 miało miejsce poświęcenie świątyni, konsekracji dokonał Jego Eminencja Metropolita Bazyli a już rok później rozpoczęto budowę budynku parafialnego. W roku 1994 w gorlickiej cerkwi odbyły się uroczystości kanonizacyjne o. Maksyma. Była to pierwsza kanonizacja w historii Cerkwi Prawosławnej na Łemkowszczyźnie. Na budynku Sądu wmurowano pamiątkową tablicę . W latach 1997 – 99, z inicjatywy J. E. Arcybiskupa Adama rozmalowano cerkiew w wewnątrz. W ostatnich latach przystąpiono do remontu ikonostasu pochodzącego z jednej ze zniszczonych w okresie powojennym cerkwi bieszczadzkich, zamienionej po wojnie na kościół rzymskokatolicki. Przez poprzednich właścicieli został on zdemontowany i złożony w piwnicznych magazynach. Po wybudowaniu cerkwi w Gorlicach udało się go odzyskać, niestety był on w opłakanym stanie. W 1998 r. rozpoczęto odnawianie i pozłacanie ikonostasu. Do tej pory odrestaurowano «królewskie wrota». sprowadzono kopię Cudownej Poczajowskiej Ikony Matki Bożej oraz ikonę Św. Ap. Andrzeja z cząstką Jego moszczy, a także zakupiono 2 dzwony. W 1999 r. w budynku plebani otwarto Muzeum Diecezjalne

W 1999 r. zakończono rozmalowywanie wnętrza w stylu realistycznym, łączącym styl bizantyński z malarstwem świeckim. Freski przedstawiają sceny biblijne Starego i Nowego Testamentu, główne święta oraz świętych – m.in. Hioba Poczajewskiego, Dymitra Sołuńskiego, Maksyma Gorlickiego, Paraskiewy Serbskiej, cesarzowej Ireny. W kopule głównej przedstawiono błogosławiącego Pantokratora.

Джерело: [2005 р.]

Вкладені елементи

Джерело: beskid-niski.pl 	Новозбудована православна церква.
2003 р. Загальний вигляд з позиції А4
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Загальний вигляд з позиції А4
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Загальний вигляд з позиції С3
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Загальний вигляд з позиції А3
Джерело: beskid-niski.pl
[2003..2005 р.] Загальний вигляд дзвіниці

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 338

Модифіковано : 21.01.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.